
Rémületes ismeretlen kép került elő Mátyás királyról, teljesen máshogy nézett ki, mint azt eddig gondoltuk?
Olvass tovább...
Bizonyíték van rá, hogy a 15. század két nagy hatású alakja, a zseniális Leonardo és a mi Mátyás királyunk nemcsak ismerték egymást, de találkoztak is Budán. A párizsi Louvre-ban őrzött híres festményen pedig nem akárki szerepel.
Leonardo da Vinci nevét az is ismeri, aki nem rajong különösebben a művészetekért. A reneszánsz kori alkotó leghíresebb festménye, a Mona Lisa évről évre milliókat vonz a párizsi Louvre múzeumba, az aukciókon pedig horroráron talál új gazdára, ha nagy néha felbukkan egy-egy mű a híres mestertől.
Hunyadi Mátyás kiterjedt itáliai kapcsolatokkal rendelkezett, amit elsősorban második feleségének köszönhetett. Aragóniai Beatrix Nápolyból érkezett a magyar királyi udvarba, a szőke hajú, kifejezetten műveltnek és szépnek tartott nő pedig rögtön elvarázsolta a magyar uralkodót (aki egyébként 14 évvel volt idősebb nála).
Sajnos, Beatrixnak nem születhetett gyereke, ezt a „fogyatékosságát” viszont bőven ellensúlyozta az, ami a reneszánsz központjának számító Itáliából érkezett vele a sokkal elmaradottabb Magyarországra.
Például Leonardo da Vinci, aki az 1470-es évek közepén látogatott el Budára. Az akkor mindössze 22-23 éves zseniális művész a festészetről szóló írásában később így számolt be a Mátyással való találkozásról:
„Mikor Mátyás király születésnapján egy poéta felvitte a művét dicséretéül a napnak, egy festő is eléje járult, és a Király kedveséről festett képmást adta át. A Király tüstént becsukta a poéta könyvét, és a festmény felé fordult nagy csodálkozással, s sokáig rajta tartotta a tekintetét.”
Olvass tovább...
Leonardo abban az időszakban Firenzében dolgozott Andrea del Verrocchio műhelyében, és aligha szenvedett hiányt bármiben, hiszen a várost vezető Lorenzo Medici bankár pártfogását élvezték. A patrónus pedig jó viszonyt ápolt Mátyással, a magyar király tőle kapta ajándékba Verrocchio két csodálatos bronz domborművét is, amelyek a makedón Nagy Sándort és a perzsa Dareioszt ábrázolták.
Logikusnak tűnik, hogy amikor Mátyás meg akarta festetni jegyese, Beatrix portréját, akkor ezt a munkát szintén Verrocchio műhelyében végezték el. És minden bizonnyal a legjobb tanítvány, Leonardo kapta a megtisztelő feladatot, amit – a fenti leírás szerint – tökéletesen el is végzett.
A fiatal festőt annyira lenyűgözhette a későbbi magyar királyné szépsége, hogy annak arcvonásait más festményein is megjelenítette. Például a Sziklás Madonna című rejtélyes képén, amely 1483 és 1486 között készült, és jelenleg a párizsi Louvre egyik legértékesebb kincse.
Váralljai Csocsán Jenő professzor kutatásai lényegében egyértelműen bebizonyították, hogy a Sziklás Madonna szereplői portrék, vagyis valódi személyekről mintázta őket Leonardo. Szűz Mária Beatrix királyné arcvonásait őrzi, míg az angyal az udvarában éveket töltő ferrarai unokahúga, Isabella d’Este, a két kisgyermek pedig a két ferrarai unokaöccse, Alfonzo, valamint Ippolito, a későbbi esztergomi érsek.
Nézd meg Beatrix arcvonásait Leonardo híres képén, ami egyéb rejtélyeket is tartalmaz:
Olvass tovább...