
Kinyitották Hunyadi János sírját, rendkívüli dolog történt
Olvass tovább...
Egész Európát bejárta Hunyadi legendája, benne volt minden reményük.
Hunyadi János élete túlmutat egy látványos történelmi szérián és regénysorozaton, legendája ma is él, és halála után több mint fél évezreddel is olyan történetek keringenek róla, ami bizonyítja: szerte Európában tisztelték és félték a nevét.
A magyar történelemben Hunyadi János volt az első olyan, aki annak ellenére is rendszeresen feltűnt a krónikások történeteiben, és az ehhez kapcsolódó irodalomban, hogy nem tartozott az uralkodóházhoz.
Valódi mítosz szövődött köré, ami a francia mondavilágban olyannyira elterjedt, hogy még külön nevet is aggattak Hunyadira. De mégis hogy alakult ez ki? Csernus Sándor történész szerint a török veszélynek kitett Európának és vele együtt a kereszténységnek is egy olyan hősre, egy bölcs hadvezérre volt szüksége, aki megvédi a kontinenst, így született meg a „Fehér Lovag” legendája, amit Hunyadi testesített meg.
Olvass tovább...
Az 1440-es évektől egyre többször jutott el nyugatra a törökök híre, és mind aggódva figyelték a következményeket, Hunyadi János reménysugara azonban egészen idáig elért, mint ahogy Mathieu d' Escouchy krónikáiban is olvasható:
„S bizony úgy igaz, hogy a mondott Blanc (vagyis a Fehér Lovag) volt ebben a korban a leghatalmasabb és a legdicsőségesebb hadvezér mindazok között, akik a török és más hitetlen népség birodalma ellen hadat viseltek. "
A mitikus elemek egyre gyakoribbá váltak a nándorfehérvári diadalt követően, amit Hunyadi János halála sem tört meg, és mind több fiktív elemmel színesítették a legendát, amely végül önálló életre kelt, és a török elleni küzdelmet szimbolizálta.
Olvass tovább...
Európában olyannyira ismertté vált a Fehér Lovag elnevezés, hogy végül a magyarok között is meghonosodott a köznyelvben. Így aztán a krónikákban Fehér János néven is emlegették őt.
A francia történetírók lelkesedését végül a Habsburg-pártiság törte le, ahol a felemelkedő Hunyadiaknak, illetve a Fehér Lovag legendájának többé már nem volt helye. Az 1510-es években, Philippe de Commynes emlékirataiban ugyanakkor még feltűnik a neve:
„A szóban forgó Mátyás király egy igen nemes lovagnak volt a fia, akit Fehér Lovagnak neveztek, és Valachiából származott: egyszerű nemesember volt ugyan, de módfelett erényes és nagyeszű férfiú, aki hosszú időn át kormányozta a Magyar Királyságot... "