.jpg?crop=1397,576,0,50&width=386)
Kiderült, kik ma Hunyadi János valódi leszármazottai – a DNS nem hazudik
Olvass tovább...
Hihetetlen történet járta be az országot, miután feldúlták Hunyadi sírját.
Hunyadi János szarkofágját ma is megtekinthetjük a gyulafehérvári Szent Mihály Székesegyházban, azonban a síremlék üres, hiszen már évszázadokkal ezelőtt feldúlták a temetkezési helyszínt, majd később többször is felforgatták a sírokat és minden mozdíthatót elvittek onnan.
Éppen ezért kisebb csodának számított, amikor rábukkantak az egykori síremlékek maradványaira, közöttük Hunyadi János szarkofágjának díszes fedlapjára, amin a néhai kormányzó domborműve is látható volt.
1766-ban, Bajtay József Antal nevéhez fűződik a szarkofágok felnyittatása, és ő volt az is, aki mélyebbre ásva kerestette a földi maradványokat, ám sem azokat, sem pedig temetési kellékeket, ékszereket nem találtak. Ebből aztán egyértelművé vált, hogy valakik kirabolták a sírokat.
Olvass tovább...
A legenda szerint 1601-ben a hajdúk dúlták fel a sírokat, amelyről Bethlen Farkas Erdély története című művében emlékezett meg. Mint ebből kiderült, az egyik katona Hunyadi János sírját feltörve egy jogart is eltulajdonított onnan:
„Egy idő múlva visszatért Erdélyből Magyarországra, és megmutatta a jogart Orsi Péter esztergomi kapitánynak, aki a gonosztevőkkel szemben kérlelhetetlen férfiú volt. Így szól hozzá: Fogadd el ezt a jogart, amely egykor a jeles hadvezéré, a híres magyar Marsé, Hunyadi Jánosé volt; az ő kezéből ragadtam el.”
Orsi Péter azonban nem várt választ adott:
„Valóban jó ötlet volt, barátom, hogy ezen a széles világon nekem hoztad el ezt a jogart, és engem ékítesz vele. Egyébként pedig, mivel arra vetemedtél, hogy meggyalázd egy ily hatalmas fejedelem sírját, és megzavard szent lelkének nyugalmát, nem vagy rá méltó, hogy tovább rontsd a levegőt.”
Olvass tovább...
Orsi a legenda szerint a Duna hídjára vitette a megkötözött katonát, és először a jogart, majd a tolvajt vetette a vízbe, ezt mondva:
„Ó, hatalmas jogar! Minthogy egykori urad, Hunyadi János téged a kezében tartva védte meg a Dunát és Magyarország többi tartományát, bátran elűzve az ellenséget, ezért te, ó Duna, fogadd el ezt, mert nem lenne méltó, hogy én vagy bárki más a kezében hordja egy ily hatalmas fejedelem jogarát! S miként ő ezzel a jogarral a kezében védett meg és oltalmazott téged, úgy most te is őrizd az ő díszét minden eljövendő időben, nehogy bárki is, bármikor megszerezhesse.”
Ugyan Bethlen állításainak hitelessége nem igazolható, hozzájárult a Hunyadi-kultuszhoz, ami az üres sír ellenére is jelentőssé vált. Ezért lett Hunyadi János az egyik legfontosabb történelmi személyiség Magyarországon és Erdélyben is: