promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Így nézett ki valójában Hunyadi János, rendkívüli a látvány, óriási kép van a koporsóján

Így nézett ki valójában Hunyadi János, rendkívüli a látvány, óriási kép van a koporsóján

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Megdöbbentő látni, mennyire kidolgozott szarkofággal tisztelegtek Hunyadi János előtt.

Aki látta a sorozatot, vagy olvasta Bán Mór regényeit, az tisztában van azzal is, hogy miért ért véget Hunyadi János élete. A nándorfehérvári hőstett után mindössze hetei maradtak hátra, a legenda szerint Kapisztrán János karjaiban hunyt el, aki néhány hónappal később maga is a pestisjárvány áldozata lett.

Hunyadi Jánost Gyulafehérváron temették el, a Szent Mihály székesegyházban, korábbi kívánsága alapján. Azonban csupán néhány évtizedig nyugodhatott méltóságteljesen, hiszen a hajdúk 1601-ben hatalmas pusztítást végeztek a síremlékek között.

Kész csoda, hogy bármi is fennmaradt a szarkofágból

Hunyadi János földi maradványai elvesztek, a temetkezési helyet ezt követően több alkalommal is feldúlták, kirabolták, és csupán évszázadokkal később azonosították szarkofágjának több darabját.

A felfedezés jelentős volt, hiszen Hunyadi síremlékének fedlapjainak és oldallapjainak darabjait találták meg, melyet azóta méltó módon helyreállítottak és Gyulafehérváron ma is megtekinthető. Habár sérülések így is vannak rajta, az egyértelműen kivehető, hogy Hunyadi Jánoshoz volt köthető.

Melyek az eredeti részek?

Ez továbbra is kérdés tárgyát képezi, hiszen Hunyadi Jánosnak és fiának, Lászlónak a síremlékét a 17-18. században állították össze a feldúlt síremlékek maradványait is felhasználva. Az biztosnak tűnik, hogy az oldallapokon csatajelenetek és foglyok is láthatók, a síremléket pedig Mátyás király rendeletére készíthették az 1460-as évek során.

Az is kétségtelennek tűnik, hogy a fedlapon nyugvó dombormű is a síremlékhez tartozott, melynek jobb keze felől egy angyal a Hunyadi-címert tartja, rajta a gyűrűt tartó hollóval. Bal felől egy ágaskodó farkas látható az angyal kezében tartott címerpajzson – ezt a Szapolyaiak címerével azonosítják. Az is egyértelműnek tűnik, hogy fedlap és az oldalsó lapok összetartoztak.

Így néz ki napjainkban Hunyadi János síremléke: