
Elszabadult a vita Mátyás király csontjai fölött, egymásnak estek a szakértők
Olvass tovább...
Köze nem volt Szilágyi Erzsébethez az ábrázolásnak, végül kiderült az igazság.
Mátyás király életéről krónikáinak köszönhetően viszonylag sokat tudni, rokonsága kapcsán azonban már jóval több a kérdőjel, még az olyan közeli családtagokat illetően is, mint az édesanyja.
Szilágyi Erzsébet bár fontos és erős személyiség volt, Mátyással ellentétben nem készült róla hiteles ábrázolás. Sokáig azonban ezzel nem voltak tisztában, gróf Teleki József ugyanis a Hunyadiak kora XII. kötetében egy acélmetszetről azt állította, hogy azon Szilágyi Erzsébet szerepelt.
Olvass tovább...
Sokáig tartotta magát a nézet, hogy Szilágyi Erzsébet látható a képen, sőt, Pulszky Ferenc, a Magyar Tudományos Akadémia tagja még akkor is ezt állította, amikor 1846-ban előkerült Jacopo de Barbari reneszánsz művész eredeti olajfestménye. 1882-ben aztán kiderült a tévedés, mint ahogy az is, hogy a festményen Szent Oszvald angolszász vértanú király szintén elképzelt ábrázolása látható, ő ugyanis a 7. században élt, 800 évvel de Barbari előtt.
Leginkább a hajat takaró turbán és a fűző, mint kizárólag nőinek hitt viselet lehetett megtévesztő, továbbá a jogaron ülő holló. A nézet, miszerint Szilágyi Erzsébet az itt látható képen, olyannyira erősen tartotta magát, hogy további festmények és szobrok is készültek ezt alapul véve, többek között az Egerben róla elnevezett Szilágyi Erzsébet gimnázium előtt is látható a mellszobra, a Pesti Vigadón pedig a fejszobra.
Olvass tovább...
Aki látta a sorozatot és a de Barbari-féle festményt, annak kétsége sem lehet, hogy Szilágyi Erzsébet ábrázolása a Hunyadiban a fantázia műve, és bár hősies képe a sorozatban is kirajzolódik, valódi megjelenését örök homály fedi. Mindenesetre most már bárki megnézheti, hogyan képzelték el a készítők Szilágyi Erzsébetet, hiszen a Hunyadi már felkerült a Netflixre is: