.jpg?crop=2545,1049,3,1&width=386)
A románok rendkívüli véleményt mondtak a Hunyadi-sorozatról, példátlan ami történt
Olvass tovább...
A sorozat óriási siker, sokan elemzik is.
Nagy vállalkozás volt a Hunyadi című sorozat leforgatása: a Bán Mór regényéből készült adaptáció magyar szinten nyugodtan nevezhető gigantikus produkciónak - korhű kosztümök, óriási csatajelenetek, statiszták hada próbálnak minket a képernyő elég szegezni.
A különböző nézettségi mérések alapján a befektetés kifizetődő volt, a sorozat ugyanis nagyon népszerű, azóta már a Netflix is felvette a kínálatába, sőt, külföldön, a szomszédos országokban is híre ment.
Olvass tovább...
A sorozatot körüllengő egyik legnagyobb kérdés (vagy egyenesen vita), hogy vajon történelmileg mennyire tekinthető hitelesnek a sorozat. Van, akik szerint ez ennyire nem központi kérdés egy ilyen produkciónál, elég, ha csak "nagyjából" az, de van egy olyan réteg is, akik szerint hagy némi kívánni valót maga után ilyen szempontból.
Most a Heti Válasz podcastjában próbáltak ennek a kérdésnek utána járni egy történész segítségével. Varga Szabolcs, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének munkatársa és a korszak elismert kutatója több szempontot is megemlített a sorozat elemzéséhez, amit érdemes lehet figyelembe venni.
Olvass tovább...
Varga Szabolcs szerint az egyik legfőbb különbség az emberek érzelmi önmegélése: a szakértő úgy fogalmazott, hogy ha a középkorról beszélünk, akkor az általános érzelmi szint jóval emelkedettebb volt. A 16. századi filozófus, Rotterdami Erasmus munkássága után alakult ki egyfajta polgári társadalom, ami ő úgy ír le, hogy bármilyen érzelem megélése nem történik annyira mélyen, a középkori általános beállítottság viszont inkább olyan lehetett, mint amit manapság tapasztalhatunk egy roma lagzin vagy esküvőn.
Ezen kívül is említett még dolgot, ami a sorozatban szerinte teljesen hiteltelen történelmileg, ez pedig szerinte a nemesek és uralkodók párbeszéde. Mivel a 15. században a nemzet mai értelemben vett fogalma még szinte értelmezhetetlen volt, a királyi korona pedig a kor legmagasabb státuszát jelentette, ezért szerinte teljesen elképzelhetetlen volt a valóságban az, ahogy a sorozatban beszélnek a nemesek például Luxemburgi Zsigmonddal - Szent István koronájának viselése jóval fontosabb volt annál, mint hogy ki melyik nemzethez tartozik.
A teljes beszélgetés megtekinthető itt: