.jpg?crop=1997,823,12,18&width=386)
Átnevezték külföldön a Hunyadi-sorozatot, felháborító címet aggatott rá egy dühös kommentelő
Olvass tovább...
Magyarországon szinte mindenkit érdekelt – de vajon Ausztriában is siker lett a Hunyadi-sorozat? A válasz meglepőbb, mint gondolnánk.
Különösen akkor, ha az adott széria egy sorsfordító történelmi személy, Hunyadi János köré épül, aki Magyarország védelmezése mellett, a közép-kelet-európai régió sorsát is formáló hadvezérek egyik legkiemelkedőbb alakja volt.
A TV2-n vetített nagyszabású történelemi produkció – amelynek költségvetése meghaladta a 25 milliárd forintot – komoly várakozásokkal indult útjára, és nem sokkal a hazai premier után Ausztria is sorra került.
De vajon hogyan teljesített a sikerrel koronázott széria a határon túl?
Magyarországon a sorozat indulása meglehetősen erősre sikerült: a premier epizódját közel 938 ezren követték a televíziók képernyőin.
Ez különösen figyelemre méltó szám egy korszakos témát feldolgozó, magyar gyártású sorozattól. Az ORF1 – Ausztria legnépszerűbb csatornája – húsvét hétfőn tűzte műsorra az első két részt, és ebből az első epizódot 447 ezren nézték végig. Ez ugyan elmarad a magyar eredménytől, de nem nevezhető kudarcnak.
Olvass tovább...
Külön érdekesség, hogy a sorozat részben osztrák koprodukcióban valósult meg, és több osztrák színész is feltűnik benne – köztük Cornelius Obonya és Laurence Rupp.
Sőt, a Murád szultánt alakító Murathan Muslu is Bécsben született, így van némi „hazai” vonatkozása az osztrák közönség számára is. Mindez akár még közelebb is hozhatja a történetet az ottani nézőkhöz – annak ellenére, hogy a központi karakter egyértelműen Hunyadi János, a magyar történelem egyik legnagyobb hadvezére, és a széria fókusza alapvetően a magyar történelmen van.
A nézettségi különbséget azonban nem lehet figyelmen kívül hagyni. Ausztriában a lakosság száma hasonló a magyaréhoz, így arányait tekintve is szembetűnő, hogy feleannyi nézőt sem vonzott a sorozat, mint nálunk. Kérdés, hogy a következő hetekben mi lesz a tendencia.
A hazai közönség körében a kezdeti lelkesedést fokozatos érdeklődéscsökkenés követte – a finálét már mintegy negyedmillióval kevesebben követték nyomon. Ha az osztrák nézőszám is hasonló mértékben esik vissza, az bizony komoly kérdéseket vethet fel a nemzetközi terjesztés sikerességét illetően.
Televíziós múlt, digitális jövő – Hunyadi sorsa most a nemzetközi piacon dől el
A történet persze nem zárult le. A sorozat további sorsa, beleértve a potenciális második évadot is, jelentős részben azon múlik, hogy milyen visszhangot vált ki a nemzetközi piacokon – Ausztria az első próbakő.
A stabil vagy növekvő nézettség reményt adhat arra, hogy a széria – amely már elérhető Magyarországon a Netflix kínálatában – más nemzetközi streaming platformokra, például az Amazonra is felkerüljön, ahol feltehetőleg új közönségtábort is meghódíthat.
Olvass tovább...
Hunyadi János életútja és a törökök ellen vívott nándorfehérvári diadal hősies győzelme után Mátyás király felemelkedésének históriája következhet? A sorozat már hódít a képernyőn, és immáron a Netflix kínálatában is elérhető – de meddig jut el a magyar történelem a világban?
Azt sem szabad elfelejteni, hogy a mai globális piacon egy-egy televíziós premier csak az első lépcsőfokot jelenti – az igazi áttörés sokszor digitális felületeken következik be.
A Hunyadi sorozat tehát egyszerre a középkori magyar történelem, illetve a kortárs médiastratégia egyik érdekes példájává is vált.
A sorozat főszereplője – akinek fia, Mátyás király később szintén történelmi legendává nőtte ki magát – most újra életre kelt, és kérdés, hogy a határokon túl meddig ér el a neve.
Az első nézettségi számok alapján az indulás nem volt kiugró, de stabilnak mondható – és a valódi fordulatra csak mostanában lehet majd igazán számítani.
Az alábbi videóban a Hunyadi sorozat előzetesének hosszabbított verziója látható:
Olvass tovább...