promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Átnevezték külföldön a Hunyadi-sorozatot, felháborító címet aggatott rá egy dühös kommentelő

Átnevezték külföldön a Hunyadi-sorozatot, felháborító címet aggatott rá egy dühös kommentelő

Borítókép:  Hivatalos plakát
TV műsorok
Kategória fejléc

Kevés magyar sorozat robbant ekkorát: a Hunyadi egyszerre lett történelmi szenzáció és került viták kereszttüzébe. 

„Rise of the Raven” – Hunyadi János legendája - Miért vált ki ennyi érzelmet a sorozat, és mit mondanak róla a nézők az IMDb-n?

Soha nem kapott még magyar történelmi sorozat ilyen nemzetközi figyelmet – a Hunyadi – Rise of the Raven világszerte beszédtéma lett. Míg sokak szerint lenyűgöző tisztelgés a középkori magyar hős, Hunyadi János előtt, mások túlzónak, sőt torzítónak érzik az ábrázolást. Egy IMDb-komment különösen nagy port kavart – meghökkentő jelzővel illette a főhőst. Vajon jogos a kritika, vagy teljes félreértelmezés áll mögötte?

Az angol címén "Rise of the Raven", magyarul "Hunyadi" sorozat a TV2 és a Nemzeti Filmintézet grandiózus alkotása nem kevesebbre vállalkozott, mint hogy bemutassa Hunyadi János történetét a képernyőn – látványos harcjelenetekkel, politikai játszmákkal és egy olyan történelmi atmoszférával, amelyben a fiatal Mátyás király is feltűnik, még nem uralkodóként, hanem egy örökség súlyát cipelő fiúként.

Az IMDb-n záporoznak a vélemények – és ezekből most három különösen figyelemre méltó lett kiemelve, szó szerinti magyar fordításban, mielőtt elérnénk ahhoz a bizonyos, megosztó hozzászóláshoz, amely lavinát indított el a nézői reakciók között.

„Közép- és Kelet-Európa Trónok harcája?”

„Először is, ha nem vagy ismerős a késő középkori közép- és kelet-európai történelemben, tudnod kell, hogy ez a korszak rendkívül összetett volt – sok nemzet, frakció, vallás, hősök és csaták, intrikák és árulások jellemezték. A térség a legkomolyabb fenyegetését az Oszmán Birodalom jelentette, amely akkoriban a világ legerősebb haderejének számított, országokat szállt meg, tartományokat irtott ki és rabszolgává tette lakosaikat. A megfelelő szövetséges kiválasztása – vagy akár azok elárulása a megfelelő pillanatban – a túlélés kérdése volt. Ez a háttér tökéletes alapot ad egy Trónok harca-szerű sorozathoz – de valós történelmi alapokon.”

Ez a komment mély történelmi ismeretekkel és elismeréssel fordul a sorozat felé – kiemelve, hogy ritka, amikor fikció helyett valós történelem szolgálja a dráma alapját.

„Még sosem láttam ennyire profi magyar sorozatot”

„Élmény volt nézni ezt a sorozatot. Nemcsak a történet, amit különösen szeretek, mert érdekel ez a történelmi korszak, hanem a színészek is rendkívül tehetségesek. Kiemelném Hunyadi János karakterét – lenyűgöző. De Ulászló király és Cillei Ulrik megformálása is fantasztikus. Kár, hogy Ulászló király olyan korán meghalt. A színészi játéka felejthetetlen – egyszer fiatal lovagkirályként, máskor hősi uralkodóként jelenik meg. Fantasztikus!“

Egy elragadtatott nézői vélemény, amely elsősorban a karakterformálást és a színészi teljesítményt dicséri – különösen ritka elismerés egy magyar sorozat számára.

„Hősök és magyarok – Hiteles történelem”

„Ez egy nagyjából történelmileg hiteles sorozat a 15. századi Magyarországról, monumentális csatajelenetekkel és a hagyományos férfiideál bemutatásával. Az oszmán-török invázió idején Hunyadi János, Erdély vajdája próbálja kiűzni a muszlim hódítókat Európából. Ugyanakkor keresztény ellenségekkel is meg kell küzdenie – például a Habsburgokkal és vazallusukkal, a ravasz  Cillei Ulrikkal, valamint Vlad ’Drakul’ Tepessel, a havasalföldi vajdával. Legendás győzelmei révén Hunyadit Magyarország kormányzójává választják, és ő válik a keresztény Európa megmentőjévé – és a legnagyobb magyar király, Hunyadi Mátyás apjává. A Hunyadi család vára ma is megtekinthető a történelmi Erdély területén, Romániában: a vajdahunyadi vár Közép-Európa legszebb gótikus erődje.” - A komment nemcsak dicséri a sorozat történelmi hátterét, hanem turisztikai tippet is ad a nézőknek – a múlt és jelen látványosan összekapcsolódik.

És akkor megszólalt az a komment, ami vihart kavart a rajongók és kritikusok között: egyetlen hozzászólás, amely sokak számára átlépett egy határt. Olyan megfogalmazással illette a főhőst, amely sokak szerint magát Hunyadi János emlékét is sértette azon felül, hogy megkérdőjelezte a történelmi hőst. Ez lett a pont, ahol a lelkesedés vitába csapott át – és a Hunyadi - Rise of the Raven körüli diskurzus új fordulatot vett.

„Hunyadi, a barbár kalandjai”

„Ez a film nem Hunyadi Jánosról szól, a nagy történelmi alakról. Ez Hunyadi, a barbár története. Akárcsak távoli unokatestvére, Conan, Hunyadi, a barbár két dolgot szeret: az erotikát és a háborút. Szereti a nőket és szeret ölni. Ez az ő karaktere. Ott van Zsigmond király, akinek német tolmácsra van szüksége – annak ellenére, hogy (történelmileg) beszélt németül. Brankovics Mara és Szilágyi Erzsébet, a két fő női szereplő tehetséges színésznők által játszott karakterek – mégis egyetlen dolguk van: levetkőzni a kamera előtt. Néhány páncél ebben a sorozatban úgy néz ki, mint a műanyag – ami furcsa, tekintve, hogy a Rise of the Raven (vagyis  Hunyadi) minden idők legnagyobb költségvetésű magyar tévésorozata. Nem értem, hova ment ez a rengeteg pénz. Meg lehet nézni, de készülj fel Hunyadi, a barbárra – mert itt nem Hunyadi Jánost fogod látni.”

Ez a komment egy csapással veti el a sorozat minden történelmi és művészi érdemét – Hunyadi Jánost karikatúrává silányítja, a női karaktereket látványelemként kezeli, és megkérdőjelezi az egész produkció hitelességét és létjogosultságát. Ez már nem kritika, hanem provokáció – ami viszont éppen arra világít rá, milyen erőteljes érzelmeket mozdít meg a Hunyadi – Rise of the Raven.

Történelem a képernyőn – vitákkal együt

A Hunyadi Janos történetét új fénybe helyező sorozat tehát tanít, szórakoztat, és vitára is késztet. Egyesek szerint végre méltó módon jeleníti meg a magyar törtenelem egyik legfontosabb hősét, mások szerint túlzó leegyszerűsítésekkel él. Akárhogy is, a sorozat célt ért: beszélünk róla, gondolkodunk rajta, reagálunk rá, és ez már önmagában is történelmet ír.

Az alábbi videóban látható a TV2-n leadott, Hunyadi sorozat előzetese: