promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Rendkívüli hasonlóság a hunok és a piramisépítő egyiptomiak között, ez megrázza a tudományos világot

Rendkívüli hasonlóság a hunok és a piramisépítő egyiptomiak között, ez megrázza a tudományos világot

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Egymástól több ezer kilométeres távolságra nagyon hasonló hagyományokat őriztek.

Ki gondolná, hogy a hunok és az egyiptomiak között megdöbbentő hasonlóságok voltak, pedig a látszólag teljesen különböző népek nagyon is egyező szokásokat alakítottak ki vagy vallási, vagy társadalmi okokból.

Hiába az irdatlan távolság, az egyébként különböző uralkodói formák, a társadalmi státusz, az együvé tartozás, és a hagyományok kialakulása sokszor ugyanazon elgondolások mentén alakultak ki. Ilyen volt a koponyatorzítás, amely ugyanúgy Attila népénél, a hunoknál, és az egyiptomiaknál is kialakult.

A koponya alakja magas rangot jelölt

A mesterséges koponyatorzítás egész Közép-Ázsiában, a Fekete-tenger mentén elterjedt volt, a hun korszakban pedig a Kárpát-medencébe is elért a hatása. A szokást különböző társadalmi státuszú személyek temetkezésénél figyelték meg, és már csecsemőkorban elkezdték a koponyák szándékos deformálását, méghozzá egy satuszerű kötéssel, amivel teljesen megváltozott a fejforma.

"A mesterséges koponyatorzítás eszköz a társadalmi identitás létrehozására és fenntartására, valamint rang, etnikai, családi vagy más csoportidentitás kifejezésére. A koponya formájának módosításában kifejezésre jutó kollektív identitás a hun korban alapot szolgáltathatott különböző kulturális és biológiai eredetű csoportok együttműködéséhez"

- fogalmazott a Múlt-Kornak Vida Tivadar, az ELTE Bölcsészettudományi Kar Régészettudományi Intézet igazgatója.

Egyiptomban is ismert eljárás volt

Hasonlóság, hogy Egyiptomban is már a gyermekeknél elkezdték a folyamatot, melynek eredményeként a homlok laposabbá, a nyakszirt pedig nyúlttá vált. Sokáig azt hitték, hogy ezek a változások betegségek miatt alakultak ki, ám ez tévedésnek bizonyult.

Tutanhamon fejszobrán is észrevehető a megnyújtott koponya, Egyiptomban pedig a XVIII. dinasztia korában vált gyakorlattá az eljárás, és a fáraócsalád előjogai közé tartozott – így a síron túl is tudni lehetett, hogy előkelőségek voltak.

Így néztek ki a különös, deformálódott koponyák: