promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Óbuda alatt találtak valamit, felfoghatatlan a kinézete

Óbuda alatt találtak valamit, felfoghatatlan a kinézete

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Erre aztán tényleg senki nem számított. 

Felfedezés az építkezés közben

Néha a legmodernebb beruházások szükségesek ahhoz, hogy előkerüljön valami régen elfeledett, ősi dolog - kiváló példa erre a furcsa tézisre a nem túl régiben Óbudán történt eset.

Az erősen kapitalistán hangzó névvel bíró Big George Property cég éppen ingatlanfejlesztést folytat, az épülő lakópark a Waterfront City névre hallgat majd - ez építkezésnek pedig természetesen része a talajmunka is.

Így esett meg az, hogy a a cég gépei miközben a terepet készítették elő, valami olyan dologra bukkantak, aminek viszonylag kevés gyakorlati haszna van egy modern lakóparkban: egy ókori római időkből itt maradt Mithrász-szentélyt.

Mi az a Mithrász-kultusz?

Azt bajosan lehetne állítani, hogy a Mithrász-kultusz mostanában élné a fénykorát - az utóbbi 2000 évben a hívők száma meredek csökkenést mutat, több mint 1900 éve egyre inkább a nulla felé konvergál.

Nem volt ez viszont mindig így, bár a kereszténységhez hasonló tömegvallás soha nem volt. A Mithrász-kultusz a Római Birodalom egyik legérdekesebb és legtitokzatosabb misztériumvallása volt, amely  a Kr. u. II–III. században élte virágkorát. A kultusz középpontjában Mithrász, a fény és igazság istene állt, akit leggyakrabban bikaáldozat közben ábrázoltak. A vallás követői kis, zárt közösségekben gyakorolták hitüket, jellemzően föld alatti szentélyekben, az úgynevezett mithraeumokban.

A szertartások

A beavatottak hét fokozaton keresztül haladtak, ezek mindegyike egy-egy égi szimbólumhoz kapcsolódott, és spirituális fejlődést szimbolizált. A beavatási rítusok gyakran sötét, színházi elemekkel tarkított szertartások voltak, amelyek célja a lelki újjászületés volt. Bár a követők száma soha nem volt jelentős a birodalom népességéhez képest, a kultusz tárgyi hagyatéka rendkívül gazdag és sokatmondó. 

A Mithrász-kultusz különleges, zárt közösségi jellege, szimbolikája és beavatási rendszere a későbbi korokban is inspiráló hatású maradt: a 18. századi szabadkőműves mozgalmak például gyakran tekintettek Mithrászra mint spirituális előképre, még ha tényleges történeti kapcsolat nem is áll fenn a két hagyomány között.

A most felfedezett szentély rendkívüli izgalommal töltötte el a kutatótat, mivel rengeteg egykori Mithrász-szentély lett keresztény templommá alakítva, ez viszont eredeti állapotában őrződött meg - még az is elképzelhető, hogy esetleg új adalékokkal szolgál az egykori misztériumvallás részleteiről.

Akit érdekel bővebben a téma, az meghallgathatja T. Szabó Csaba ókorkutató előadását: