
A magyarok végre megtudhatják a brutális igazságot, igy halhatott meg messze Magyarországtól Petőfi Sándor? - Rendkívüli legendák élnek
Olvass tovább...
Lehet, hogy ezért hatnak ilyen erősnek a Himnusz sorai?
Kölcsey Ferenc, a Himnusz szerzője és a magyar reformkor egyik legismertebb alakja. Igazi polihisztorként élte életét: nemcsak költő, hanem jogász, gondolkodó és politikai szereplő is volt. Kevéssé ismert, de különösen izgalmas részlete életének, hogy családja eredetét a honfoglaló Ond vezérig vezette vissza. Ez az ősiségtudat nemcsak nemesi öntudatát erősítette, hanem mélyebb kötődést adott számára a magyar múlt értelmezéséhez és az ország jövőjéért való felelősségvállaláshoz.
Olvass tovább...
A 19. századi Magyarország egyik legérzékenyebb szellemű alakja, Kölcsey Ferenc, életének minden mozzanata a hazaszeretet és a szolgálat jegyében telt, így hát nem mondható véletlennek, hogy ő lett a Himnusz (vagy ahogy korában írta: Hymnus) szerzője. De azt már kevesebben tudják róla, hogy nemesi származását egészen a honfoglalásig vezette vissza: a Kölcsey család úgy tartotta, hogy Ond vezértől, Álmos vezér társától származnak, erről ő maga számolt be barátainak írt levelekben.
Ez az ősi kötődés nemcsak a családi hagyomány része volt, hanem belső erkölcsi iránytűként is szolgált Kölcsey számára és egyfajta küldetéstudatot is jelentett.. Az, hogy közvetlen örököse egy honfoglaló vezérnek, nem csak szimbolikus jelentéssel bírt, hanem identitásának is szilárd alapját képezte, ez a mélyből fakadó nemzeti kötődés pedig tükröződik egész életművében, legyen szó politikai felszólalásról, nyelvújítással kapcsolatos állásfoglalásról vagy éppen a költészetéről.
Olvass tovább...
Álmosd, majd Cseke elzárt világában gazdálkodó földesúrként élte mindennapjait, de a magyar nyelv, irodalom és politika kérdései sosem hagyták nyugodni. Barátai, köztük Szemere Pál és Kazinczy Ferenc révén szorosan kötődött a nyelvújításhoz és a nemzeti kultúra formálásához. A Tudományos Gyűjtemény hasábjain megjelent bírálatai és esszéi a magyar próza fejlődésének alapkövei lettek.
A Kölcsey név tehát messze nem csak irodalmi vagy politikai értéket jelentett, hanem egy több mint ezeréves örökség továbbvivője is volt. A Himnuszban megfogalmazott kérés mélyebb, személyes töltetet kap, ha tudjuk, hogy szerzője nemcsak szóban, hanem lélekben és vérvonalban is a magyar nemzet egyik legkorábbi őséhez kapcsolta magát - ezt pedig talán egyik másik nemzet sem mondhatja ezt el magáról.
A Himnusz Reviczky Gábor előadásában:
forrás: Arcanum