
Ez a magyar történelem legnagyobb bombája, Szent István származásáról derült ki rendkívüli dolog
Olvass tovább...
Különös vizsgálatnak vetették alá, nem mindennapi eredményre jutottak.
A Szent Korona kalandos útja 1978-ban végre nyugvópontra ért, miután 33 év távollét után visszaszolgáltatta Magyarország számára az Egyesült Államok. A koronát még 1945-ben, Szálasi Ferenc parancsára ásták el Németországban, hónapokkal később pedig végül az amerikaiak kezére jutott, és évtizedekig ők őrizték.
Akkoriban óriási diplomáciai gesztusnak számított, hogy az Egyesült Államok visszaszolgáltatta a nemzeti kincsét egy a vasfüggönyön túli országnak. A Szent Korona pedig azóta féltve őrzött relikvia, amit az ezredforduló óta egy speciális vitrinben tartanak az Országházban. Az Egyesült Államoknak ugyanakkor voltak feltételei, ezek közül az egyik az volt, hogy tudósok is vizsgálhassák a koronát.
Olvass tovább...
Elsőként független kutatócsoport csak 1983-ban nézhette meg közelebbről a koronát. A Csomor Lajos aranyműves vezetésével vizsgálódó kutatók évekig készültek erre, és több mint félszáz kérdésre keresték a választ.
Csomor és kutatócsapata megállapította, hogy szerkezetileg egységes a Szent Korona, a párta és az abroncs egy anyagból készült. A korona hátsó felén lévő három uralkodói ábrázolás ugyanakkor nem volt rajta eredetileg, a ferde kereszt pedig egyenes volt.
Az egyik legkülönlegesebb feltételezés a szakértők szerint, hogy a Szent Korona elkészítése során alkalmazott technológia hun kori, ötödik századi. És a koronán lévő katonaszenteken látható ruházat motívumai is a 3-4.. századi származásra utalnak.
Olvass tovább...
Csomor úgy vélekedett, hogy a Szent Korona készítői az örmény egyház tagjai voltak, ők tervezték meg azt az ottani hun-magyar népek közreműködésével. Az örmény származást erősíti, hogy az összes szentábrázolás a koronán úgynevezett „örmény típusú”.
A korona kapcsán azonban így sem egységesek az álláspontok, más vizsgálatok szerint ugyanis két korona összeillesztéséből jött létre, mint ahogy II. Szilveszter pápa ajándékaként is emlegetik. Más források ugyanakkor azt állítják, hogy csak a 12. században került hazánkba.