promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Az eltitkolt irat, magyar nevet találtak Egyiptom uralkodóinak listáján, ő állt a piramisok földjének élén

Az eltitkolt irat, magyar nevet találtak Egyiptom uralkodóinak listáján, ő állt a piramisok földjének élén

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Nem túl hízelgő becenevet kapott a híres feltaláló utódja, aki rendkívül kalandos utat járt be.

Puskás Tivadar nevét itthon szinte mindenki ismeri, a neves feltaláló családjáról azonban már kevesebbet hallhattunk, pedig Marianna lánya olyan kalandos életutat tudhatott magáénak, amit csak kevesen.

Az már egészen fiatalon kiderült róla, hogy az ifjú grófné nem szokványos nemesi életet szándékozik élni. Bár kitűnő neveltetést kapott, nem várták el tőle, hogy tartsa magát a szigorú erkölcsi és vallási kötöttségekhez. Természetesen az anyagiak sem okoztak problémát, így 15 évesen már saját lakása volt Grazban. A több nyelven beszélő, Májuska becenévre is hallgató lány kezdetben az irodalom felé fordult, ám hamar elcsavarták a fejét a férfiak, az első nagy szerelem Abbász Hilmi, az egyiptomi alkirály fia iránt lobbant fel benne, aki testvérének osztálytársa volt a bécsi Theresianumban.

Abbásznak azonban haza kellett mennie, hiszen a pasa halála után ő következett az uralkodói sorrendben. A grófkisasszony vele tartott, ám hivatalos házasság nem köttethetett kettejük között, ezért Marianna visszatért Európába.

Vad mulatozás vette kezdetét

Májuska nagy kanállal falta az életet, ám pénze egyre csak fogyott, míg végül értéktárgyait eladogatva Párizs felé vette az irányt. Ám itt sem komolyodott meg, ugyanakkor a férfiakat továbbra is sikeresen csavarta az ujjai köré, így egy idős perzsa követ is óriási összegekkel segítette, de ez sem volt elég.

Az időközben „férfifaló” becenevet kiérdemlő Marianna végül Brüsszelig menekült tartozásai elől, ahol egy bűnöző diplomatába szeretett bele. Úgy tűnt, hogy a még mindig csak húszas évei elején járó grófné szorult helyzetbe kerül, ám ekkor ismét összefutott Abbásszal, a szerelem parazsa pedig újból lángra kapott.

Az egyiptomi uralkodó házas emberként és hatgyerekes apaként sem tudta türtőztetni magát és még ebben az évben titokban feleségül vette Mariannát, aki innentől kezdve második asszonyként a Dzsávidán Hánum egyiptomi alkirályné nevet és titulust viselte.

Marianna előszeretettel költötte az udvar pénzét, számos az Osztrák-Magyar Monarchiából származó honfitársának munkát és feladatot adva. Átépíttette az Abdeen és a Koubbeh-palotát, előbbi mellé egy csodás kertet is álmodott. A következő években új rezidenciákat is felhúzatott, és a mai napig láthatjuk Kairóban és Alexandriában is az ötletei mentén fel- és átépített épületeket.

Így néz ki a csodálatos kairói palota napjainkban

Megköttethetett a hivatalos házasság, majd hamar véget is ért

A következő tíz évben Májuska szakítva korábbi kicsapongó életével a Korán tanításainak szentelte mindennapjait, így 1910-ben végül áttérhetett az iszlámra, ezt követően pedig hivatalosan is összeköthette életét a pasával, majd a Hanum-Effendi, vagyis az „Úr felesége” rangba emelkedett. Abbász azonban egyre többet járt külföldre, nem véletlenül, 1912-ben ugyanis egy újabb nővel tért haza Párizsból. Marianna ezt nem viselte jól, ezért egy évvel később ismét Európa felé vette az irányt, Abbász pedig 1914-ben a britek közbeavatkozása miatt elvesztette hatalmát.

Májuska sosem tért vissza Egyiptomba, Európában viszont a titkos frigy miatt csupán Abbász szeretőjeként tartották számon, hiába erősítették meg később hivatalosan is házassági esküjüket. Magyarországon sem nézték jó szemmel a külföldi kalandjait, ezért végül Németországba, majd Ausztriába költözött. Idősebb korában újból a zene és az irodalom felé fordult, koncerteket adott, írt és publikált. 1968-ban, Grazban érte a halál, 91 éves korában.