promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Mindent elsöprő bizonyíték, megtalálták Petőfi maradványait, kísérteties a hasonlóság?

Mindent elsöprő bizonyíték, megtalálták Petőfi maradványait, kísérteties a hasonlóság?

Borítókép:  Profimedia: Révész Imre - Petőfi a táborban
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Szibériában talált csontokat hoztak Budapestre, de vajon tényleg Petőfi Sándort temették el?​

Petőfi Sándor halálát illetően több teória is napvilágot látott, ám a mai napig nem lehet minden kétséget kizáróan tudni, hogy hol nyugszik az 1848-49-es forradalom és szabadságharc egyik kulcsfigurája. Csak az tűnik biztosnak, hogy a segesvári csatába indult, de hogy a kaotikus események során ott esett el, vagy később Szibériában halt meg, az 176 évvel később is vita tárgyát képezi, pedig már hazai sírja is van Petőfinek.

Petőfi Sándor holléte kapcsán már a szabadságharc után is rengeteg pletyka indult útjára. Egyesek arról beszéltek, hogy megtalálták Petőfi Sándor gyűrűjét a harctéren, ám ezt még maga az öccse, Petőfi István cáfolta.

Az orosz hadifogságból már az 1860-as években elkezdték hazaengedni a foglyokat, a magyarok azonban nem voltak közöttük. Jókai Mór pedig hiába hangoztatta, hogy Petőfit meg kell keresni, erre az ő életében már nem kerülhetett sor.

Történetek Petőfi hadifogságáról

Az már az 1870-es években népszerű feltételezés volt, hogy Petőfi súlyosan megsebesült a segesvári csatában, és később egy erdélyi családnál lábadozott, majd amikor már az emigrációt tervezte, elfogták az orosz katonák.

Később, az első világháború idején is beszámoltak már aggastyánkorban lévő, 1848-as honvédokról, akik Szibériában éltek. Ezen felbátorodva pedig egy Svigel Ferenc nevű férfi még el is látogatott Szibériába, Petőfi állítólagos nyughelyére, ahol egy „Petrovics” nevet ábrázoló sírkeresztről fotót is készített – a történetről később azt állították, hogy egy szó sem igaz belőle, a fotó pedig hamisítvány. Utána azonban hosszú évtizedekre feledésbe merült Petőfi kutatása.

Expedíció indult a sírhoz

Végül az 1980-as években állt össze a Megamorv Petőfi Bizottság, amely a fentebb említett információból kiindulva egy expedíciót szervezett Szibériába. Kutatásaikat követően közölték, hogy a Bajkál-tónál, egészen pontosan Barguzinban bukkantak Petőfi Sándor sírjára. A sír meglétét helyiek is megerősítették, amit végül állítólag meg is találtak.

Az amerikai és kínai szakértőket bevonó kutatás során a költő idehaza megőrzött, Atilla öltönyének méreteit alapul véve számítógépes rekonstrukciót végeztek, a csontok alapján pedig a testméreteit is azonosnak találták, emellett Petőfi fogazatának ismert eltéréseit összehasonlítva is egyezést véltek felfedezni. Csakhogy a csontokról később kiderült, hogy egy nőhöz tartoztak.

Petőfi Sándor állítólagos földi maradványait végül 2015-ben temették el a Fiumei úti sírkertben, azonban nem a családi sírboltba, arra ugyanis nem kaptak engedélyt. A halála kapcsán továbbra sincs egyetértés, és az említett 1870-1916 között elterjedt pletykák adhattak lendületet az 1980-as évek végén induló expedíciónak. A korai, vélhetően kitalált történetek talán a könnyű pénzkereset miatt születtek meg, ám az biztos, hogy ennyi év távlatából nagyon nehéz megállapítani, hogy volt-e bennük bármi igazság. Az viszont sokkal valószínűbb, hogy Petőfi Sándor valóban elesett a segesvári csatában és egy tömegsírban nyugszik.

Petőfi halála kapcsán Hermann Róbert történész is megpróbálta helyére tenni a mozaikokat:

Forrás: Index, Halljad