promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Miért éppen Hirosimát és Nagaszakit szórták meg atombombákkal?

Miért éppen Hirosimát és Nagaszakit szórták meg atombombákkal?

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Oka volt annak, hogy ezt a két nagyvárost pusztították el az atombombákkal.

A második világháború szörnyű lezárása rengeteg emberéletbe került, miután az Egyesült Államok két atombombát dobott a végsőkig ellenálló Japánra. A nukleáris fegyverek bevetésekor és az azt követő hónapok során százezrek haltak meg, rengeteg civil és ártatlan ember veszett oda, a kérdés pedig a mai napig felvetődik, miért éppen Hirosimára és Nagaszakira dobták le az atombombát az amerikaiak?

Több lehetőség is szóba került, ám eddigre a japán nagyvárosok zöme már romokban hevert. A lista első helyén így a háborút addig viszonylagosan átvészelő Hirosima szerepelt. Fő szempont volt, hogy stratégiai célja legyen a pusztításnak, Hirosimának pedig fontos ipara volt. Később ugyan Kiotó is a lista élére került, ám végül Japán egyik fő kulturális helyszínét megkímélték a döntéshozók.

Nagaszaki az időjárás miatt vált fő célponttá

Emellett figyelembe kellett venni a domborzati és az időjárási viszonyokat, valamint a népsűrűséget is, ez utóbbi azért volt lényeges, mivel az Egyesült Államok a sugárzás környezeti és élettani hatásaira is válaszokat várt, az atomtámadással pedig a pusztítás mértékét is demonstrálni kívánták.

Ez egyértelműen sikerült, Hirosima gyakorlatilag a földdel vált egyenlővé, arról nem is szólva, mennyire borzalmas utóhatásokat okozott az atomcsapás. A második bombával eredetileg Kokura városát rombolták volna le, ám az időjárási viszonyok miatt végül Nagaszakira dobták le azt.

Nagaszaki szintén fontos ipari és hadászati központ volt, a pusztítás pedig annak ellenére is szörnyű volt, hogy a „Fat Man” nevű atombomba csaknem 2,5 kilométerre a céltól robbant fel. Japán néhány nappal később, 1945. augusztus 15-én kapitulált. Ha tovább folytatják a harcot, minden bizonnyal újabb atomcsapások következnek, és vélhetően Tokió is a célpontok között lett volna. Erre azonban már nem került sor.

Hirosima és Nagaszaki bombázása azonban végérvényes és pusztító üzenetet küldött nem csupán Japánnak, hanem az egész világnak is a tömegpusztító fegyverek rémisztő erejéről és hatásairól: