![10 sokkoló tény Kleopátráról, amit biztos, hogy nem tudtál és meg fog lepni](https://images.promotions.hu/article/115083/1701681194_cleopatra.jpg?crop=1005,414,21,2&width=386)
10 sokkoló tény Kleopátráról, amit biztos, hogy nem tudtál és meg fog lepni
Olvass tovább...
Különleges látnivaló a tengerentúlon.
Amerikában számos különleges és furcsa látnivaló akad, de talán az egyik legmeglepőbb egy 3500 éves obeliszk, amely egyenesen Egyiptomból származik. A Kleopátra tűje néven ismert monolit 20,7 méter magas és körülbelül 203 tonna súlyú. Felmerülhet a kérdés, hogyan kerülhetett egy ilyen hatalmas kőoszlop ilyen messzire, az Atlanti-óceánon túlra.
A válasz nem a fáraók bőkezűségében rejlik, hanem az egyiptomiak súlyos eladósodásában. A 19. század végén az ország kénytelen volt értékes műtárgyakat eladni, hogy fedezze adósságait.
Azonban az obeliszk története jóval korábbra nyúlik vissza. Bár ma Kleopátra nevét viseli, valójában 13 évszázaddal a legendás királynő uralkodása előtt épült, és volt egy párja is, ami ma Londonban található. Ezeket az "ókori felhőkarcolókat" fáraók és istenek tiszteletére emelték, lenyűgöző mérnöki precizitással, figyelembe véve a korabeli technológiát. A New York-i és a londoni obeliszk III. Thotmesz fáraó uralkodásának 30. évfordulójára készült.
Hieroglifákkal díszített felületük a fáraó katonai győzelmeit ünnepli, de imákat és himnuszokat is tartalmaznak.
Kleopátra tűje egykor Alexandriában állt. A két obeliszk, mint sok társa, a perzsa megszállás során (Kr. e. 525) összedőlt, és a következő 500 évben a homok temette be őket. Augustus császár uralkodása alatt Alexandriába szállították őket, ahol évszázadokon át álltak, egészen egy 14. századi földrengésig. A rengés következtében az egyik obeliszk ismét összedőlt (ez került később a Central Parkba), míg a másik épen maradt. A 19. században az egyiptomi történelem és kultúra rendkívül népszerűvé vált a nyugati országokban.
Számos műtárgy került Európába és Észak-Amerikába ebben az időszakban, és az obeliszkpáros sem volt kivétel. Párizsba is került egy az obeliszkpárosból Napóleon idején.
Olvass tovább...
Kleopátra tűjét 1879-ben ajándékozták az Egyesült Államoknak, de a szállítása bonyolult logisztikai feladatot jelentett. A 200 tonnás monolitot 1880-ban érkezett meg New Yorkba, és öt hónapot vett igénybe, hogy a Hudson-folyón át a Central Parkba juttassák, ahol 1881 januárjában állították fel. Kleopátra "másik" tűje Londonba került. A londoni obeliszk kalandosabb utat járt be.
Az egyiptomiak 1819-ben ajándékozták a briteknek, de csak 58 évvel később sikerült összegyűjteni a szállításhoz szükséges pénzt. A hajóút viharba torkollt, hat ember életét vesztette a mentőakció során.
Először csak a legénységet sikerült kimenteni, de négy nappal később a hajót Spanyolországba vontatták, ahonnan már zökkenőmentesen eljutott célba. Az obeliszk 1878-ban állt fel a Temze folyó partján, és az alapjába bevésték a hat áldozat nevét. Kleopátra tűje azóta a londoni városkép szerves részévé vált.
Forrás: Ancient Origin