promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Jövőbeli technológia? Nagyon bonyolult technikával készült, kis méretű ókori római tárgyat fedezett fel egy amatőr régész

Jövőbeli technológia? Nagyon bonyolult technikával készült, kis méretű ókori római tárgyat fedezett fel egy amatőr régész

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

A fémdetektoros amatőr régész felfedezése felforgatta a régészeti világot.

Fémdetektoros amatőr régész forgatta fel a régészvilágot

Igen jelentős régészeti felfedezés történt a közelmúltban Petershagen városában, Alsó-Szászország és Észak-Rajna-Vesztfália határán. Constantin Fried amatőr régész a fémdetektorával egy apró, aranyból készült zárat talált, amely a Római Birodalom idejéből, a Kr. u. 3–4. századból származik. A mindössze 1,2 x 1,1 centiméteres zár tiszta aranyból készült, és a Westfáliai-Lippei Tájvédelmi Szövetség (LWL) szerint ez az egyetlen ilyen jellegű tárgy, ami előkerült az időszakból.

A zár vizsgálata

A zár részletes vizsgálatát a svájci Villigenben található Paul Scherrer Intézet neutron komputertomográfiás szkennerével végezték el. A rendkívül bonyolult és fejlett képalkotó technika tette lehetővé a kutatók számára, hogy betekintést nyerjenek a zár belső szerkezetébe, anélkül, hogy meg kellene bontani azt.

Bár a külső kulcs és a lánc hiányzik, a 3D-s képek arany szegecseket és láncszemeket tártak fel a zár belsejében, minden kétséget kizáróan megerősítve, hogy a zár körülbelül 1600 évvel ezelőtt teljesen működőképes volt. A CT-vizsgálat eredményei alapján a tájvédelmi szövetség egy 4:1 arányú méretű másolatot is készített a zárról.

Római provinciális fémművesség

Michael Rind, az LWL vezető régésze szerint elképzelhető, hogy a korabeli helyi elit rgyik tagja hozta magával ezt a kivételes darabot római katonai szolgálatából visszatérve, mint szuvenírt vagy ajándékot.

Hasonló, de nagyobb méretű zárak ismertek a római korból, ez a lelet viszont számos tudományos kérdést vet fel: hogyan voltak képesek ilyen apró tárgyat készíteni a korabeli mesterek modern eszközök, például mesterséges fény vagy nagyítók nélkül? Vajon egyedi alkotásról van szó, vagy léteznek hasonló miniatűrök, amelyek még felfedezésre várnak? Rind hangsúlyozta, hogy a petershageni rendkívüli felfedezés a provinciális római fémművesség és lakatosmesterség igen magas szintű szakértelmének a bizonyítéka.

Tíz kevéssé ismert érdekesség a Római Birodalomról:

forrás: ArkeoNews