A maja piramisok közelében gigantikus korong alakú dolgot találtak, amelyről később kiderült, hogy egy ezeréves templom
Olvass tovább...
Ősi titkot rejtett az egyik legnagyobb maja ásatási helyszín, nem akármi lapult a föld alatt.
A mezoamerikai kultúrák kapcsán az elmúlt évtizedekben meglepő felfedezéseket tettek a kutatók, kiderült többek között az is, hogy a dzsungelek mélyén sokkal nagyobb városkonglomerátumok voltak egykor, mint azt korábban sejtették a tudósok. A kisebb és nagyobb, robosztusabb településeket pedig nagyszabású utak kötötték össze egykor, a kapcsolatok pedig még annál is összetettebbek voltak, mint azokról a korábbi régészeti és tudományos feltárások beszéltek a szakértőknek.
A maja városok pedig nem mellőzték a technológiai vívmányokat is, tényleg úgy tűnik, hogy olyan eszközöket és rendszereket használtak, amelyekre a mai világ embere elismerően biccentene.
Olvass tovább...
Mélyen az esőerdő mélyén állnak Guatemalában Tikal romjai, amelyet az 1840-es években fedeztek fel a kutatók. Egykor a városban több tízezren laktak, és a maják egyik legfontosabb városa volt. Igazi mérnöki bravúr az a vízszűrő rendszer, amelyet a maják építettek még nagyon régen, egy ősi mestermunkáról van szó, amely komoly tudást feltételez.
Érdekesség az is, hogy a vízszűrő rendszerhez az alapanyagokat is nagyon messziről hozták, tehát már a szállítás megszervezése, annak logisztikája is nagyon nagy szervezés készségeket feltételez a maják részéről.
A maják olyan kristályokat és és ásványokat használtak ebben a kifinomult rendszerben, amelyet ma is használunk, tehát amelyet mi újra felfedeztünk a modern korban. Ilyen például a zeolit is. A szerkezetbe applikált anyagok képesek kiszűrni a káros mikrobákat, a nehézfémeket és az egyéb szennyező anyagokat is.
Érdekesség, hogy a szakértők azt is megnézték, hogy a zeolit alkalmazása a 20. században kezdődött a vízszűrési technológiákban, és mit sem tudott erről a modern kor embere, hogy ezt már a maják is alkalmazták több ezer évvel ezelőtt. Ez a technológia kenterbe veri a később nagy civilizációk technológiai magoldásasit is, ezért számít világszenzációnak a mostani felfedezés.
Olvass tovább...
(Forrás: The Archaeologist, Scientific Reports)