A második világháborús nácikhoz hasonlították a magyarok őseit a Netflix dokumentumfilm-sorozatában
Olvass tovább...
Évtizedekig egy fiók mélyében rejtőzött a történelem viharait átélő hangszer.
Vannak műkincsek, melyeknek értékét egyszerűen lehetetlen meghatározni, mert az nem vagyonból vagy pénzből ered, hanem abból, amit átéltek egykori birtokosai, akik számára sokszor ez az egyetlen tárgy volt a kapaszkodó a történelem gyakran borzalmas és mindent elsodró eseményei során.
A Kincsvadászokban feltűnt hegedű pedig maga volt a remény. Remény a túlélésre, ami milliókból csak nagyon keveseknek sikerült. És csupán a véletlennek volt köszönhető, hogy a története évtizedekkel később napvilágot látott.
Olvass tovább...
Dr. Katona Szandra felidézte a pillanatot, amikor a hangszer hozzájuk került. Egy antik bútorokból álló hagyatékot vittek el egy hölgytől, aki az utolsó pillanatban odaajándékozott nekik egy hegedűt, ami végül egy restaurálásra váró komód fiókjába került, és ott is maradt évekre. Később továbbajándékozták egy hegedűművésznek, ő azonban visszavitte nekik, ugyanis egy speciális koncerthegedűről volt szó, és úgy gondolta, hogy érdemes lenne elvinni egy restaurátorhoz.
Az igazán nagy meglepetések itt kezdődtek. A hegedű belsejében ugyanis egy feliratot fedeztek fel, amiből kiderült, hogy a hangszer Dachauban készült, Franz Kempa, lengyel mester keze által, aki vélhetően csak azért élte túl a holokausztot, mert be kellett fejeznie valaki számára a hegedűt.
„Nehéz szavakkal leírni a pillanatot, amikor kristályosodni kezdett a hegedű történelmi jelentősége. Most, hogy felidézem a pillanatot, beleborzongok”
– fogalmazott Dr. Katona Szandra, aki felvette a kapcsolatot a dachaui holokausztmúzeum kurátorával is, akivel közös kutatómunkába kezdtek.
Kiderült, hogy Franz Kempa a tábor területén egy asztalosműhelyben dolgozott, és egy titkos üzenetet is elrejtett a hangszer belsejében, amiben elnézést kért, hogy - alapanyag és a műhely felszereltségének híján - a hangszer nem úgy szól, ahogyan azt várta.
Olvass tovább...
Minden bizonnyal egy múzeumba vagy egy gyűjteménybe kerül, és a kitűzött célok között van, hogy időszakos jelleggel a dachaui múzeumban is kiállítsák, hogy minél több emberhez eljuttassa a remény üzenetét.
A rendkívüli hangszerről egy dokumentumfilm is készült: