Világszenzáció lett a magyar ABC, egyetlen betű csak nálunk létezik
Olvass tovább...
Van egy betű az ABC-ben, amit a magyarok is rosszul írnak.
A magyar ABC összesen negyven latin betűből áll, míg a kiterjesztett ABC-nk 44 betűs, hiszen magában foglalja a Q, W, X, Y mássalhangzókat is. A magyar nyelvtan telis-tele van érdekességekkel; például köztudott, hogy a leggyakoribb magánhangzónk az "E" betű, míg a leggyakoribb mássalhangzó a "T". De van egy olyan nyelvtani érdekesség ezzel kapcsolatban, hogy melyik az egyik legritkábban használt mássalhangzónk. Valószínűleg sokan nem is gondolkoztak még ezen, pedig ez is legalább olyan izgalmas, mint a leggyakoribb betűk listája.
A tíz legritkább betűnk ugyanis úgy áll össze, hogy
B, V, D, H, J, P, F, C, Q, X.
Tehát a "C" betű a legritkább mássalhangzó azok közül, amelyek azért gyakrabban előfordulnak a mindennapokban használt szavainkban, az viszont nagyon furcsa, hogy a "Q" betű előrébb áll az "X"-nél, hiszen előbb tudnánk felsorolni 5-10 olyan szót, amiben benne van az "X", mint a "Q" betű.
Olvass tovább...
Az ABC-ben van egy betű, aminek helyesírása nagyon sok emberen kifog, még a magyarok közül is. Ennek az az oka, hogy ezt a betűt senki sem úgy szokta leírni, ahogy valójában kinéz, tehát nem a helyes alakjában szokták használni. Ennek okán senkiben sem tud igazán rögzülni ez a betű, pedig a nyolcadik leggyakrabban használt mássalhangzóról van szó.
Amerikai kutatók korábban felmérték, hogy 38 ember közül csupán egyetlen tudta helyesen leírni, a többi pedig fel sem ismerte. Mi is elvégeztünk egy ilyen felmérést, egy képet mutattunk 100 embernek, amin a kis zárt "G" betű szerepelt négyféle ábrázolásban.
A megkérdezetteknek csupán a harmada tudta a helyes választ, egészen pontosan a 100 emberből mindössze 31 tudta jól, hogy hogyan írjuk helyesen a zárt kis "G"-t. A negyedik opcióra senki sem voksolt, a harmadikra pedig csupán 8 szavazat jött. 61 ember az elsőre bökött - de hozzá kell tenni, hogy közülük sokan dilemmáztak azon, hogy merre is áll a betű tetején a kis pöcök.