A magyar ABC egy betűje totál kiakasztja a külföldieket, nem értik
Olvass tovább...
Ez az a betű, amely elég gyakran előfordulna, ha bevezették volna.
A magyar ábécé jelenleg 44 betűből áll, noha lehetőség nyílt volna egy 45. betű bevezetésére is, amit azonban kihagytak, annak ellenére, hogy a magyar nyelvjárások jelentős részében még ma is él ez a betű, és sokszir szóban használják így a hétköznapokban is.
Az "e" hang a magyar nyelvben a leggyakrabban előforduló magánhangzó, ám több változata is létezik, amelyet szóban használunk is, annak ellenére, hogy végül hivatalosan nem lett egy külön betű a zárt "e", amelyet két ponttal jelölhetünk.
Ezt a hangot ősi magyar hangként is jellemezhetnénk, hiszen régi írásokban is sokszor előfordulnak. De miért is hívjuk zárt e-nek? Nos azért, mivel amikor ejtjük, akkor a szájüregünk szűkebb, az állkapcsunk pedig zártabb.
Igazából fontos jelentésmegkülönbözető szerepe is van, illetve lehetne is ennek a betűnek, ha hivatalos lehetne. Így például a szerelem ige és a szerelem, mint főnév esetén lehet ennek relevanciája.
Olvass tovább...
A zárt e bevezetéséért többen is síkra szálltak már korábban, így például Kodály Zoltán is.
Annak ellenére, hogy a magyar ábécé nem tartalmazza ezt a hangot, Kalmár György nyelvész és költő volt az első, aki 1770-ben használta. Később a magyar helyesírás szabályainak 12. kiadása a 89. szabálypontban mint kiejtési segédjelet fogadta el.
A Nyest nevű oldal érveket és ellenérveket is felsorolt a betű bevezetésére, érdekes cikkükben az érdeklődő igazán izgalmas tudásra tehet szert.
És hogy hol lehetne még ezt a betűt használni? Nos, néhány érdekes betű:
bélyëg, bérës, délcëg, édës, ékës
Olvass tovább...