A Római Birodalom legegyedibb látványossága igazi mérnöki bravúr volt, legendák lengték körbe a helyet
Olvass tovább...
A kínai városban ma is található római emlékmű.
A történelem tele van lenyűgöző legendákkal elveszett légiókról és civilizációk találkozásairól - ilyen például Kína Liqian nevű városa. Egy amerikai történész szerint lehetséges, hogy ezt a várost római légiósok alapították, akik egy hajdani, hatalmas hadsereg eltévedt maradványai voltak, és keletre vetődtek.
Liqian városának egyik emlékműve egy római és egy kínai alakot ábrázol, amint egymás felé fordulva üdvözlik egymást - a szimbolikus ábrázolás egy olyan történetre utal, amely összeköti az ókori római és kínai birodalmak sorsát.
A történet a Kr. e. 53-ban lezajlott carrhaei csatából ered, ahol a rómaiak igen csúfos vereséget szenvedtek a pártusoktól. Több ókori történetíró, Plinius és Horatius is arról számoltak be, hogy egy fogságba esett légió kénytelen volt Margiana (ez az egykori Perzsia területe) bányáiban dolgozni, vagy az ismeretlen keleti határok mentén szolgálni.
Olvass tovább...
A történet még érdekesebbé válik köszönhetően egy húsz évvel a csata után íródott kínai krónikának. A feljegyzésekben olyan ellenségekről számolnak be, akik különleges harci alakzatokat alkalmaztak, hasonlóan a római testudo (teknős) formációhoz - a híres taktika, amikor katonák pajzsaikat összeillesztve egyfajta páncélszerű védelmet alkottak. A helyiek legendák szerint ezek a harcosok római katonák lehettek, akik valamilyen módon beépültek a kínai hadseregbe.
Homer H. Dubs (1892–1969) amerikai sinológus és történész volt, aki élete nagy részét a kínai történelem és filozófia tanulmányozásának szentelte. Dubs 1957-ben publikálta "A Roman City in Ancient China" (Egy római város az ókori Kínában) című művét, amelyben azt állította, hogy a Kr. e. 53-ban lezajlott carrhaei csatában a pártusok által elfogott római katonák egy csoportja végül Kínába került. Elmélete szerint ezek a legionáriusok a Kr. e. 36-ban zajló zhizhi csatában a kínaiak oldalán harcoltak, ahol a kínai feljegyzések egy "halpikkely alakzatot" említenek, amelyet Dubs a római "testudo" (teknős) formációval azonosított.
Olvass tovább...
Szintén érdekes kérdés a város, Liqian neve. Dubs azt is felvetette, hogy a Liqian név a "legio" (latinul légió) szóból származhat, utalva a római katonák jelenlétére.
Bár a történet romantikus és izgalmas, az empirikus bizonyítékok tulajdonképpen hiányoznak. A Liqianban végzett régészeti ásatások során nem találtak olyan tárgyakat, amelyek egyértelműen mediterrán eredetre utalnának és a híres testudo formációt más, nem római haderők is használhatták, ami gyengíti a római jelenlét elméletét.
Alapos videó a város római eredetének legendájáról: