promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ezt jelenti a bejgli magyar szó, sosem gondoltál volna erre

Ezt jelenti a bejgli magyar szó, sosem gondoltál volna erre

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Valószínűleg sosem gondoltál arra, hogy ezt jelentheti a bejgli magyar szó.

Sütés és főzés, a karácsony esszenciája

A karácsony természetesen az ünnepi sütésről és főzésről szól jelentős részben, amikor kicsit mindenki szeretné meglepni a szeretteit valami igazán különlegessel, valami nagyon új karácsonyi sütivel, és persze azokkal a tradicionális ételekkel és süteményekkel is, amelyeket ilyenkor készítünk el.

Ilyen például a bejgli is.

A bejgli az egyik legikonikusabb karácsonyi étel Magyarországon, valószínűleg nincs is olyan család, amelynél ne kerülne szóba a diós vagy a mákos bejgli ilyenkor karácsonykor. Sok magyar keresi és kutatja a tökéletes bejgli titkát, miközben minden évben nekifutnak, hogy elkészítsék a legtökéletesebb bejglit, amit a családi asztalra lehet tenni, amellyel meg lehet kínálni a karácsonykor érkező vendégeket, és persze amiről lehet beszélgetni az ismerősökről, hiszen a bejgli egy igazi sorskérdés Magyarországon.

De vajon mit jelent maga a szó, mi az eredete ennek a magyar szónak, hogy bejgli?

Egy tradicionális magyar karácsonyi ételről van szó a bejgli formájában, amelyet mákos vagy diós töltelékkel töltenek meg a hagyományos esetben. Mákos vagy diós tekercsnek is hívják más néven Magyarországon. Az utóbbi időben azonban egyre jobban teret hódítanak egyéb ízesítésű bejglik is, mint például a gesztenyés, ám léteznek amolyan hibrid bejglik is, amelyekbe több ízt vegyítenek egyszerre, így például almát és mákot, esetleg gesztenyét és szilvát.

Természetesen a sor még hosszan folytatható, hiszen egyedi preferenciák alapján további ízekben, egyéb töltelékekkel is elkészíthető az ünnepi sütemény.

A neve német eredetű, és utal a sütemény eredeti formájára is, amely hajlított, patkó alakú volt. A beugen szóból jön a magyar bejgli szó tehát, ami annyit jelent, hogy meghajlít. Az elterjedése, mint karácsonyi sütemény, a reformkor utánra tehető, ekkortól hódít egyre nagyobb teret a karácsonyi asztalokon Magyarországon.

Mégis mi a jó bejgli titka?