Különös repülő tárgy suhant át a magyar-román határon, szabadesésben zuhant le
Olvass tovább...
Több hasonló második világháborús maradvány is rejtőzhet mélyen a földbe ágyazódva.
A második világháború során Magyarország területére rengeteg bomba csapódott be, nem véletlenül hallhatjuk szinte havi jelleggel, hogy találtak valamit a földben, amihez aztán tűzszerészeket kell hívni, ezt követően pedig hatástalanítják vagy felrobbantják azokat. Ilyenek még hosszú évtizedekig előfordulhatnak, ám nem csak robbanóanyagok, hanem repülőgépek is becsapódtak, majd a feledés homályába vesztek, hogy aztán évtizedekkel később megpróbálják kiemelni a roncsait.
Nem is olyan régen a Balatonban is találtak egy egy második világháborús vadászgépet, és még jó néhány lehet belőlük Magyarország területén, melyek közül nemrégen Vámosszabadi közelében fedeztek fel egy újabbat.
A Győr-Moson-Sopron vármegyei településen még októberben indult meg a feltárás, miután Alasztics Ervin helytörténeti kutató megkereste a Magyar Honvédséget, hogy vélhetően beazonosította egy 1944. december 6-án lezuhant Messerschmitt vadászrepülőgép helyét.
Olvass tovább...
Végül megkezdődtek a munkálatok, és megküzdve a magas talajvízzel, egy markoló segítségével kiemelték az Me-109 Daimler-Benz 605-ös motorját, valamint a roncs egyéb darabjait is. A három és fél méteres mélységben nyugvó gép motorja jó állapotban maradt fenn, de egyebek között a fegyverzetét, egy üzemanyagtartály darabot, és a kettétört futóművét is megtalálták.
A roncsdarabokat kezdetben Vámosszabadiban állítják ki, majd ezt követően átszállítják Szolnokra, egy központi gyűjteménybe. A lezuhant német gép B24-es nehéz bombázókkal szállt szembe, melyek a pozsonyi pályaudvart akarták bombázni, ám az időjárási körülmények közbeszóltak, így aztán Dévényújfalu vasúti pályáját támadták.
Olvass tovább...
Miután visszaindultak, Vámosszabadi területe fölött megtörtént az összecsapás, melynek során három német gép is a földbe csapódott, kettő a mostani Szlovákia területére. A közelmúltban kiemelt gép pilótája életét vesztette a zuhanást követően, akit Vámosszabadiban temettek el, 1994-es exhumálása után pedig a veszprémi katonai temetőben helyezték örök nyugalomra.
Az elmúlt 10 évben a világháborús repülőgéproncsokat is kulturális örökségnek tekintik, emiatt aztán régészeti módszerekkel próbálják meg a feltárni a maradványaikat.
A munkálatokról videó is készült: