Egy orosz tudós állítja, több ezer éves atomháború bizonyítékára bukkant
Olvass tovább...
Sztanyiszlav Petrov neve egybefonódott a hidegháború paranoiájával.
Az elmúlt évek történései sajnos ismét egy súlyos világégés rémével fenyegettek és fenyegetnek, ám ez csak azoknak új, akik még nem éltek a hidegháború idején. A felállás akkor is hasonló volt, a nyugati világ a Szovjetunióval állt szemben, és iszonyatos szerencsénk volt, hogy az átmenetet viszonylag békésen megúszta az emberiség.
A második világháborút követő hatalmi átrendeződés már az atomfegyverek árnyékában telt, a nukleáris tesztek pedig folyamatosak voltak mind az USA, mind pedig a Szovjetunió részéről. Még a hatalom birtokosait is elrettentette, mire képes egy atombomba, a határvonalak pedig fizikailag és ideológiailag is megfagytak.
A hidegháború persze nem mindig volt olyan hideg, a kubai rakétaválság során napok alatt felforrósodott a hangulat a két szuperhatalom között, de végül sikerült elkerülni az összecsapást. A falak viszont még magasabbak és még zártabbak lettek, amiről talán Berlin lakossága tudna a legtöbbet mesélni.
Olvass tovább...
Néha viszont annyira közel volt a kataklizma, hogy még évtizedekkel később is borzongató visszaemlékezni rá. Arról nem is szólva, hogy nem elnökökön és főtitkárokon múlt az, hogy mi lesz a végeredménye a hidegháborúnak, 1983-ban ugyanis csupán egy főhadnagy döntésének köszönhettük, hogy nem indultak meg egymás felé az interkontinentális rakéták.
Sztanyiszlav Petrov szeptember 27-én egy olyan riasztást kapott az egyik Kozmosz kémműholdtól, amit soha, egyetlen katona sem akart átélni. A jelek szerint ballisztikus rakéták tartottak Moszkva felé. Petrovnak és csapatának percei maradtak, hogy eldöntsék, értesítik-e Moszkvát, vagy sem. A főhadnagy villámgyorsan átgondolta a fenyegetést, hiszen gyanús volt számára, hogy csupán néhány rakétát jelzett a rendszer, és úgy volt vele, hogy amennyiben az USA támadna, azt nem így tenné. Végül úgy döntött, hogy hamis riasztásnak tekinti a fenyegetést és mint kiderült, ezzel lényegében megmentette a világot az atomháborútól.
Olvass tovább...
Mint később kiderült, légköroptikai jelenséget hitt rakétának a műhold, Petrovot azonban kitüntetést helyett kirúgták, hiszen ezzel lelepleződött, hogy a riasztási protokoll minden, csak nem megbízható, ami miatt rendkívül kellemetlen helyzetbe kerültek a szovjet csúcsvezetők. Petrov 2017-ben, 77 éves korában, szerény körülmények között hunyt el, tettéért pedig leginkább a nyugati hatalmaktól kapott elismeréseket.
Aki szeretne még többet megtudni a szerencsés kimenetelű riasztásról, annak az alábbi videót is ajánljuk: