
Egyiptomban félnek, ezért nem mernek leásni a nagy piramis alá, egy tudós elmondta a teljes igazságot
Olvass tovább...
A modern tudomány segítségével fejtették meg az ókori varázsszer titkát.
A nagy ókori civilizációk mindegyikében jelentős szerepet kaptak a gyógyhatású és esetenként pszichoaktív növények, nem volt ez másképp Egyiptomban sem, ahol akkora tisztelet övezte ezeket, hogy a fáraók sírkamráiban is találkozhattak ábrázolásaikkal évezredekkel később a régészek.
Tutanhamon 1922-ben felfedezett, érintetlen sírja egészen hihetetlen történelmi jelentőséggel bírt, amit ott találtak a kutatók, azok minden eddiginél részletesebben mutatták be a fáraók temetkezési szertartásait. Itt figyeltek fel egy növényábrázolásra is, ami a sírt díszítette, a Kék Lótusz ugyanakkor az ősi papirusztekercseken is megjelent, amiből az is kiderült, hogy miért tulajdonítottak neki akkora jelenséget.
Olvass tovább...
Még Tutanhamon koporsójában is felfedeztek lótuszmaradványokat, a feltételezések szerint pedig azért volt annyira közkedvelt, mivel borba áztatva élénk hallucinációt okozott és a libidót is növelte. Nem csoda, hogy ezt a népszerűséget napjainkban is próbálják kihasználni, emiatt számos helyen árulják a növényt, ám inkább a nyugtató hatását próbálják kidomborítani.
Nos, az ókori Egyiptomban használatos és a mostanság árult növény nagyon nem ugyanaz, legalábbis a Berkeley Egyetem hallgatója és kutatója szerint. Liam McEvoy úgy véli, hogy az ókori Egyiptomból származó lótusz fajtája teljesen más családba tartozik, mint a legtöbb most ismert változata.
Olvass tovább...
McEvoy kutatásai során rájött, hogy az egyiptomiak mindig foltos levéllel ábrázolták ezt a fajta lótuszt, így erre összpontosított, és végül hosszas keresés után megtalálta azt egy botanikus kertben. Kiderítette, hogy a különleges hatású növényfajta az asszuáni gát építését követően tűnt el végleg Egyiptomból, és a webshopokban árult változatai átverések, nem fogják az ígért hatást kiváltani, de még az alvást sem támogatják.
A kutató arra is rájött, hogy az egyiptomiak vélhetően nem csupán borba, hanem valamiféle olajba is áztathatták a virágait, így egy speciális szérumot kaptak. További vizsgálatai során arra keresi a választ, hogy milyen vegyületekkel érték el a növény különös hatásait. Ehhez ősi szertartásokhoz használt serlegeket is megvizsgál majd, remélve, hogy megtalálja rajta az említett olaj nyomait.