promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Tudod, mi volt az egyen-billengészeti körduplány a nyelvújítás korában?

Tudod, mi volt az egyen-billengészeti körduplány a nyelvújítás korában?

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

A nyelvújításnak köszönhetjük a hölgy és a légyott szavunkat is, az abszurd kifejezések azonban nem ragadtak meg a köznyelvben.

„Minden nemzet a maga nyelvén lett tudós, de idegenen sohasem”, írta Bessenyei György írta a Magyarság című röpiratában, amikor lendületet kapott a magyar nyelvújítás. A mozgalom a 18. század végétől a 19. század közepéig tartott, célja a magyar nyelv korszerűsítése, gazdagítása és alkalmassá tétele a tudományos és irodalmi igények kiszolgálására. 

Ekkoriban hazánkban a latin és a német volt az uralkodó nyelv a közigazgatásban, oktatásban és a tudományos életben, így szükség volt egy átfogó reformra, amely a magyar nyelvet versenyképessé teszi a modern világban.  

A nyelvújítók – köztük Kazinczy Ferenc, Verseghy Ferenc és Kölcsey Ferenc – új szavakat alkottak, régi kifejezéseket poroltak le, és a nyelvtant is csiszolták. Számos ma is használatos szavunk ekkor keletkezett, például alak, hölgy, pongyola, ácsorog, légyott, emlékkönyv, színész, társadalom, közvélemény vagy a szabadság.  

Nem minden újítás lett maradandó a nyelvújítás korából

Az új szavak létrehozása nem volt zökkenőmentes, 1813-ban az ortológusok a Mondolat című gúnyiratban gyűjtötték össze a sikertelenül újított, torz szavakat. A kiadvány címlapján Kazinczy (Zafyr Czenczy) karikatúrája látható, amint szamárháton lovagol a Parnasszusra.

Akadtak olyan szavak is, amelyek vagy túl bonyolultak, vagy túl komikusak voltak ahhoz, hogy a mindennapi nyelvhasználat részévé váljanak. 

Egyen-billengészeti körduplány – kerékpár

Gőzpöfögészeti tovalöködönc - gőzmozdony

Nyaktekerészeti mellfekvenc - nyakkendő

Megkönnyebbülészeti körguggolda - árnyékszék

Orrfuvolászati négyzetrongy - zsebkendő

Foltos nyakorján - zsiráf

Fiahordó górugrány – kenguru

Függvéstár – csillár  

Kényfek – fotel  

Rongyász – szabó  

Csucsorász – trombita  

Észbontó – alkohol  

Hírszálla – újság  

Csucsag - piramis

Éleny - oxigén

Bár ezek a szavak végül nem honosodtak meg, a mozgalom hatása máig érezhető. Kazinczy híres mondata, „Jót s jól! Ebben áll a nagy titok”, ma is érvényes: a nyelv folyamatos fejlődésben van, és mindig szükség lesz arra, hogy tudatosan ápoljuk és fejlesszük.