![A föld alatt találták meg az okát, hogy miért tűnt el az ősi maja civilizáció](https://images.promotions.hu/article/115563/1702931369_profimedia-0814557261.jpg?crop=1746,720,32,143&width=386)
A föld alatt találták meg az okát, hogy miért tűnt el az ősi maja civilizáció
Olvass tovább...
A Mexikói-öböl halálos titkot rejt.
Földünk amellett, hogy az igazi csodák színhelye, bőven szolgál olyan helyekkel is, amiket jobban tesszük, ha messzire elkerülünk. Talán az egyik ilyen legkülönlegesebb hely a Mexikói-öböl mélyén található: mintegy 1000 méteres mélységben rejtőzik egy különös természeti csapda, amelyet a kutatók a "halál jakuzzijának" neveztek el.
A baljós nevet természetesen nem csak hatásvadászatból kapta: a medenceszerű képződményben rendkívül magas sókoncentráció és tele van mérgező gázokkal is: a nagy mennyiségű hidrogén-szulfid és metán miatt szinte semmi sem képes itt életben maradni - az idetévedő szerencsétlen rákok és halak elpusztulnak, testük pedig konzerválódik a sós vízben.
A halálos pezsgőfürdő nem mondható kicsinek: körülbelül 30 méter átmérőjű és 3,7 méter mély, a víz négyszer sósabb, mint a környezetében.
A kutatók 2015-ben fedezték fel ezt a bizarr, földöntúlinak tűnő helyet, és azóta is lenyűgözi őket. Erik Cordes, a felfedező csapat egyik tagja úgy fogalmazott: „amikor az óceán fenekén egy különálló tavat látsz, az olyan érzés, mintha egy másik világba csöppentél volna”.
Olvass tovább...
A mérgező gázok mellett vannak egyéb faktorok is: a mélységben megbúvó kráterszerű medencében a víz hőmérséklete 19 Celsius-fok, ami jóval melegebb a környező óceán hűvös áramlatainál - a legtöbb szervezet számára ez is halálos csapda. A természet végtelen erejét bizonyítja viszont, hogy még itt is akad néhány ellenálló faj, például bizonyos baktériumok, csőférgek és különösen a kagylók képesek túlélni még ezeket a szélsőséges körülményeket.
A kagylók túlélési képességüket egy igen különleges szimbiózisnak köszönhetik: kopoltyúikban olyan baktériumokat hordoznak, amelyek a mélytengeri repedésekből szivárgó metánt és hidrogén-szulfidot alakítják energiává, így biztosítva gazdáik fennmaradását ebben az extrém közegben.
Olvass tovább...
A kráter mélyén azonban egészen más a helyzet - az oda tévedő élőlények számára egyáltalán nincs menekvés. Akik véletlenül beleúsznak a halálos víztömegbe, azok perceken belül elpusztulnak. Testük konzerválódik a rendkívül magas sótartalom miatt, így akár évtizedekig is mozdulatlanul heverhetnek a mélység fenekén, egyfajta természetes tengeri temetőt alkotva, ahol az idő örökre megállt.
Videó a helyről: