A saját számlájáról akart pénzt felvenni a nő, a banki dolgozó arcon röhögte, készpénz helyett egészen mást kapott
Olvass tovább...
Nagy volt a meglepődés, teljesen más miatt mentek.
Egy különös új angolnafaj bukkant fel a Közép-Indo-Csendes-óceán folyótorkolatainak homályos vizeiben. A tudomány számára eddig ismeretlen faj olyan nevet kapott, amely méltó titokzatos megjelenéséhez: Uropterygius hades, utalva Hádészra, az alvilág urára. A „láthatatlan” jelentésű Hádész név tökéletesen illik ehhez az angolnához, amely sötét színezetével szinte észrevétlenül olvad bele az iszapos környezetébe.
A faj nevét Dr. Wen-Chien Huang, az új angolnát bemutató tanulmány első szerzője javasolta - a tudóst Ralph Fiennes Hadész-alakítása ihlette a Titánok harca című filmben. A név ugyan hatásos, de az angolna maga még lenyűgözőbb, ugyanis néhány egészen szokatlan trükköt is tartogat a tarsolyában - vagy leginkább a farkában.
Olvass tovább...
A tudomány jelenleg körülbelül 230 murénafajt ismer, de közülük mindössze egy tölti életét teljes egészében édesvízben. A tengeri murénák közül is csak néhány képes tolerálni az alacsony sótartalmú környezetet, például a folyótorkolatok környékét. Az Uropterygius hades felfedezése tehát igazi különlegesség, hiszen ez az angolna kifejezetten ilyen brakkvízi - vagyis folyó és tenger találkozásánál található - élőhelyekre specializálódott.
Videó az angolnáról:
Maga a felfedezés is a véletlennek köszönhető. A Fülöp-szigeteki Puerto Princesa föld alatti folyó egyik barlangjában három kutató a babaszemű kígyóangolnát (Uropterygius cyamommatus) kereste, amely kisméretű szemeivel tökéletesen alkalmazkodott a barlangi élethez, ám a kutatás közben egy teljesen más fajra bukkantak.
Olvass tovább...
Sötét színek, szokatlan viselkedés
A kutatók egy vékony, egyszínű sötét murénát találtak, amely nemcsak a brakkvízi életmódja miatt különleges, hanem azért is, mert a fogságban megfigyelt példányok egyedi módon, farokkal előre ássák be magukat az iszapba.
Az U. hades apró szemei és kevés érzékelőpórusa is kiemeli a többi faj közül. Ezek az alkalmazkodások segíthetik a túlélést a zavaros folyótorkolatok iszapos környezetében, ahol a hagyományos érzékszervek könnyen működésképtelenné válhatnak. A faj farokkal előre történő ásása és érzékszervi adottságai alapján valószínű, hogy kitűnő ásó, és könnyedén rejtőzik el az iszapban vagy lehullott mangrove-levelek között.
Érzékeny a fényre
A tanulmány szerzői szerint az U. hades egy olyan ritka murénafaj, amely az iszapos, sötét folyótorkolatokban érzi otthon magát.
„Az Uropterygius hades különösen érzékeny a fényre, és folyamatosan rejtőzködni próbál, ha fénynek van kitéve. Ez arra utal, hogy jellemzően zavaros vizekben, például folyótorkolatokban él, és nincs hozzászokva a világos környezethez”
- írták a kutatók a tanulmányban.
Az apró szemek további bizonyítékot jelentenek arra, hogy a faj alkalmazkodott a gyenge fényviszonyokhoz. Valószínűleg nem a látásra, hanem kémiai érzékelésre támaszkodik, hogy táplálékot találjon vagy elkerülje a ragadozókat.
A brakkvízi élővilág tényleg lenyűgöző, ahogy ebből a videóból is kiderül:
forrás: ZooKeys