A saját számlájáról akart pénzt felvenni a nő, a banki dolgozó arcon röhögte, készpénz helyett egészen mást kapott
Olvass tovább...
A férfi hamar szakértőket hívott, véletlenül keveredett óriási felfedezésbe.
Egy New York állambeli lakos különleges leletet fedezett fel a saját kertjében: egy teljes masztodon állkapcsot, amely ráadásul az első ilyen felfedezés az államban 11 év óta. Az elképesztő lelet Orange County-ban, Scotchtown közelében került elő, azonnal felkeltette a tudósok érdeklődését.
A történet akkor kezdődött, amikor az egyik háztulajdonos két fogra hasonlító képződményt vett észre, amelyek éppen a talaj felszíne fölött bukkantak elő. Egy növény takarásában az ősi lény állkapcsa több ezer éven keresztül rejtve maradt, mígnem a tulajdonos ásni kezdett a felszín alatt pedig újabb fogakat talált.
„Amikor a kezembe vettem a fogakat, rögtön tudtam, hogy valami különlegeset találtam, ezért úgy döntöttem, hogy szakértőket hívok”
- nyilatkozta az anonim felfedező. Nem sokkal később a New York State Museum és a SUNY Orange kutatói érkeztek a helyszínre, majd nekiálltak feltárni a hihetetlenül jól megőrzött állkapcsot, valamint láb- és bordacsonttöredékeket is.
Olvass tovább...
A kutatók megállapították, hogy a maradványok egy felnőtt masztodontól származnak, bár a pontos kormeghatározáshoz és életmód elemzéséhez további vizsgálatokra lesz szükség.
„Ez az állkapocs egyedülálló lehetőséget nyújt arra, hogy mélyebb betekintést nyerjünk ebbe a csodálatos fajba és az ősi jégkorszak ökoszisztémájába”
– mondta Dr. Robert Feranec, a New York State Museum kutatási igazgatója és a jégkorszaki állatok kurátora. New York államban eddig több mint 150 masztodon fosszíliát találtak, ezek közül körülbelül egyharmad Orange County területén került elő, ami a régiót az egyik legsűrűbb masztodonlelőhellyé teszi.
Olvass tovább...
A masztodonok a modern elefántok rokonai, akik az észak-amerikai térségben, Alaszkától Mexikóig vándoroltak a pleisztocén korban, egészen addig amg körülbelül 13 000 évvel ezelőtt ki nem haltak. Bár a mammutokkal közös élőhelyen éltek, hasonló vonásokkal is bírtak, a két faj között jól látható különbségek voltak.
Míg a mammutok nagyobbak voltak, ívelt agyaraik mindkét nemnél megjelentek, addig a masztodonok agyarai hegyesebbek voltak, és csak a hímeknél jelent meg. A legnagyobb különbség azonban a fogazatukban rejlett: a mammutok lapos, barázdált zápfogai a fű rágásához alkalmazkodtak, míg a masztodonok kúpos, „kúp alakú” zápfogaikat fás növények rágására használták leginkább.
Érdekesség, hogy ezek a furcsa, „mell alakú” fogak adták a masztodon nevét, amely a görög mastos (mell) és odont (fog) szavakból származik - de a görög megnevezés sokkal jobban hangzik, mint a "mellfogú", ezért a legtöbb nyelv megtartotta.
Ebből a videóból minden kiderül a masztodonokról:
forrás: iFLScience