Először kutatták a területet, különleges állatot találtak.
Tudósok egy eddig ismeretlen ragadozót azonosítottak az Atacama-árok sötét mélységeiben, amely az első a maga nemében ebben az elszigetelt, sziget-szerű ökoszisztémában a Csendes-óceán délkeleti részén. A kutatók csaliként csirkét helyeztek el csapdákban, hogy dögevőket vonzzanak, de meglepetésükre egy hatalmas ragadozó faj egyedeit fogták be – olyasmit, amit már más mélytengeri árokban megfigyeltek, de az Atacamában még soha.
A faj egy példányát 2023-ban, 7 902 méteres mélységben fogták be. Az újonnan felfedezett faj a Dulcibella camanchaca nevet kapta, az Andok őslakosainak „sötétség” szavára utalva - nem is találhattak volna találóbb nevet egy olyan teremtménynek, amely a bolygó egyik legmélyebb árkának legsötétebb bugyraiban vadászik.
A kutatók szerint az új faj befogása teljesen váratlan volt, egyáltalán nem számítottak rá.
„Ez a mélytengeri biológia izgalmas része.”
- mondta Johanna Weston, a Woods Hole Oceanográfiai Intézet kutatója.
„Mindig van valami új, amit tanulhatunk és felfedezhetünk és most egy újabb darabbal gazdagodott az Atacama-árok ökoszisztémájának eddig is lenyűgöző világa.”
A Dulcibella camanchaca rendkívül jól alkalmazkodott az Atacama-árok extrém körülményeihez, ahol az óriási nyomás és állandó sötétség miatt meglehetősen barátságtalan hangulat uralkodik. A faj nem rendelkezik szemekkel, más érzékszervek segítik a táplálék felkutatásában.
A különleges rákfaj az első aktív, nagy mélytengeri ragadozó, amelyet az Atacama-árok mélyén fedeztek fel. Az árok a Csendes-óceán délkeleti részén húzódik, és több mint 8 000 méteres mélységekig nyúlik. A kutatók most először vizsgálták ezt a területet, így remélik, hogy több új faj is előkerülhet a jövőbeli expedíciók során.
Videó a furcsa állatról:
forrás: iFLScience