2050-ig tilos felnyitni a gigantikus piramist, pedig tudják, hogy döbbenetes dolgot rejt
Olvass tovább...
A tudósok igencsak meglepődtek a kormeghatározásnál.
Tengerfenéki időutazók: az Antarktisz 11 000 éves szivacsa
Amikor az állatvilágra gondolunk, nem feltétlenül a szivacsok ugranak be elsőként. Mozdulatlan, növényekre emlékeztető megjelenésük miatt nehéz elképzelni őket állatként, pedig ezek a tengerfenéken élő különleges teremtmények biológiailag állatnak minősülnek, ráadásul elképesztő hosszú életet is élnek. Az egyik leglenyűgözőbb képviselőjük az Antarktiszon található, és a tudósok szerint akár 11 000 éves is lehet.
Olvass tovább...
Ez az ősi szivacsfajta a Monorhaphis chuni fajhoz tartozik, amely egész életét az óceán fenekén tölti, egy hatalmas, tüskeszerű struktúrához, úgynevezett óriás spikulához rögzülve. Teste spirálisan körbefonja ezt a spikulát, létrehozva egy hengert, amely stabilan tartja a szivacsot a tengerfenék felett. Ez a különleges forma még a NOAA (Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal) kutatóit is arra inspirálta, hogy a Monorhaphis fajt a "corn dogok ihletőjének” nevezzék – és valljuk be, nem alaptalanul.
A szivacs lenyűgöző élettartamára 2012-ben derült fény, amikor tudósok megvizsgálták egy órisái, 2 méter hosszú és 1 centiméter vastag M. chuni példány csontvázát. A szivacs üvegrostokra emlékeztető szilikium-dioxidból álló belső szerkezete a fa évgyűrűihez hasonlóan növekszik, ebből nyerték ki az adatokat, amik igencsak meghökkentőek voltak: a szivacs 11 000 éves lehetett.
A példány hosszú évezredeken keresztül nyugodtan élt mintegy 1 100 méteres mélységben a Kelet-Kínai-tengerben, egészen addig, amíg 1986-ban fel nem fedezték. A kutatók számára ez nemcsak biológiai, hanem klimatikus időutazást is jelentett, mivel a szivacs növekedési mintázatai révén a múlt éghajlati viszonyait is tanulmányozhatták.
Olvass tovább...
Az elektronmikroszkópos vizsgálatok során a kutatók négy szabálytalan növekedési mintázatot fedeztek fel a szivacs szerkezetében, amelyek a vízhőmérséklet emelkedésére utaltak. A kutatók szerint ezeket a változásokat például egy tenger alatti vulkánkitörés okozhatta.
„Az elektronmikroszkópos vizsgálatok kezdetén négy olyan területet azonosítottunk, ahol a rétegek szabálytalanul nőttek”
– magyarázta Klaus Peter Jochum, a kutatás vezetője.
„Ezek például a vízhőmérséklet emelkedésére utalnak, amelyet egy tengeralatti vulkánkitörés válthatott ki.”
Az adatok szerint az óceán mélyén az elmúlt évezredek során többször is változott a víz hőmérséklete. A szivacs például egy olyan időszakot élt át, amikor a hőmérséklet 2°C alól 6-10°C-ra ugrott a vulkánkitörések következtében.
Így néz ki a furcsa élőlény:
forrás: iFLScience