promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Útépítő munkások fedeztek fel egy óriási piramist Mexikóban, félelmetes tárgyak kerültek elő az épületből

Útépítő munkások fedeztek fel egy óriási piramist Mexikóban, félelmetes tárgyak kerültek elő az épületből

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Azonnal abbahagyták a munkát, elkezdődött a feltárás. 

Egy ősi piramis rejtélye: Mexikó legújabb régészeti felfedezése

A történelem újabb titka került napvilágra Mexikóban egy véletlennek köszönhetően, amikor építőmunkások egy hatalmas, ősi piramis maradványaira bukkantak egy autópálya építése közben Hidalgo államban, Közép-Mexikóban. A régészek szerint az új felfedezés izgalmas bepillantást nyújt a prehispán kultúrák páratlanul gazdag és összetett világába.

A felfedezés pillanata

2024 júniusában éppen a harmadik sáv kiépítése egy szövetségi autópályán, amikor az építkezésen dolgozók egy különleges struktúrára bukkantak. A Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) régészei sietve a helyszínre érkeztek, hogy felmérjék a területet.

Az ásatások során drónok segítségével térképezték fel a piramist és környezetét, majd összesen 155 mintát gyűjtöttek össze. A minták között kerámia darabok, kőszerszámok és különböző kagylók is szerepeltek, melyeket laboratóriumi vizsgálatoknak vetnek alá a következő hónapokban.

A piramis védelme érdekében egy óriási falat is építettek köré, amely 43 méter hosszú és 11,7 méter magas.

San Miguel és a Metzca uradalom

A piramis a San Miguel nevű prehispán település része, amely az az úgynevezett "klasszikus" időszak (i. sz. 650-950) és a "késői posztklasszikus" időszak (i. sz. 1350-1519) közötti időkből származik. Ebben időszakban a régiót a „Metzca uradalom” uralta, amely rengeteg etnikumot foglalt magába. 

A környező régióban egyébként az emberi tevékenység története még ennél is régebbre nyúlik vissza: a legkorábbi települések itt legalább 14 ezer évesek.

Rejtett titkok feltárása LiDAR segítségével

A régészek szerint Mexikó és Közép-Amerika területén még mindig számtalan prehispán építmény rejtőzhet a föld alatt vagy a sűrű növényzetben, az utóbbi években viszont rengeteg új felfedezés történt, nagyrészt a LiDAR technológiának köszönhetően.

A LiDAR lézerfény segítségével tárja fel azokat a rejtett struktúrákat, amelyek szabad szemmel láthatatlanok maradnának a növényzet, talaj vagy egyéb természeti akadályok miatt - a módszer különösen hasznos a trópusi területeken, ahol a sűrű dzsungel még inkább megnehezíti a régészek dolgok.

2023-ban az INAH LiDAR segítségével tárt fel egy 18 kilométer hosszú, ősi "autópályát", amely a maja városokat kötötte össze több mint 1200 évvel ezelőtt. Szintén a LiDAR segítségével Guatemalában egy korábban ismeretlen maja civilizáció nyomaira bukkantak, amely 964 összekapcsolt településből és 177 kilométernyi ősi úthálózatból állt.

A felfedezés:

forrás: iFLScience