4600 éves óriási égi járművet találtak Egyiptomban a piramisok alatt, szenzáció tört ki a tudósok körében
Olvass tovább...
Azonnal abbahagyták a munkát, elkezdődött a feltárás.
A történelem újabb titka került napvilágra Mexikóban egy véletlennek köszönhetően, amikor építőmunkások egy hatalmas, ősi piramis maradványaira bukkantak egy autópálya építése közben Hidalgo államban, Közép-Mexikóban. A régészek szerint az új felfedezés izgalmas bepillantást nyújt a prehispán kultúrák páratlanul gazdag és összetett világába.
2024 júniusában éppen a harmadik sáv kiépítése egy szövetségi autópályán, amikor az építkezésen dolgozók egy különleges struktúrára bukkantak. A Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) régészei sietve a helyszínre érkeztek, hogy felmérjék a területet.
Olvass tovább...
Az ásatások során drónok segítségével térképezték fel a piramist és környezetét, majd összesen 155 mintát gyűjtöttek össze. A minták között kerámia darabok, kőszerszámok és különböző kagylók is szerepeltek, melyeket laboratóriumi vizsgálatoknak vetnek alá a következő hónapokban.
A piramis védelme érdekében egy óriási falat is építettek köré, amely 43 méter hosszú és 11,7 méter magas.
A piramis a San Miguel nevű prehispán település része, amely az az úgynevezett "klasszikus" időszak (i. sz. 650-950) és a "késői posztklasszikus" időszak (i. sz. 1350-1519) közötti időkből származik. Ebben időszakban a régiót a „Metzca uradalom” uralta, amely rengeteg etnikumot foglalt magába.
A környező régióban egyébként az emberi tevékenység története még ennél is régebbre nyúlik vissza: a legkorábbi települések itt legalább 14 ezer évesek.
Olvass tovább...
A régészek szerint Mexikó és Közép-Amerika területén még mindig számtalan prehispán építmény rejtőzhet a föld alatt vagy a sűrű növényzetben, az utóbbi években viszont rengeteg új felfedezés történt, nagyrészt a LiDAR technológiának köszönhetően.
A LiDAR lézerfény segítségével tárja fel azokat a rejtett struktúrákat, amelyek szabad szemmel láthatatlanok maradnának a növényzet, talaj vagy egyéb természeti akadályok miatt - a módszer különösen hasznos a trópusi területeken, ahol a sűrű dzsungel még inkább megnehezíti a régészek dolgok.
2023-ban az INAH LiDAR segítségével tárt fel egy 18 kilométer hosszú, ősi "autópályát", amely a maja városokat kötötte össze több mint 1200 évvel ezelőtt. Szintén a LiDAR segítségével Guatemalában egy korábban ismeretlen maja civilizáció nyomaira bukkantak, amely 964 összekapcsolt településből és 177 kilométernyi ősi úthálózatból állt.
A felfedezés:
forrás: iFLScience