Dinoszaurusz-szerű állatot fogtak be Taksony környékén, csak óvatosan merték megközelíteni a különleges példányt
Olvass tovább...
Kevés szó esik róluk, pedig lenyűgözően izgalmas világ.
A Föld sziklás kérge első pillantásra élettelen és unalmas helynek tűnhet. Ha viszont alaposabban megvizsgáljuk - például egy fúró, egy mikroszkóp és egy kis szerencse segítségével -, kiderül, hogy a felszín alatt egy rejtett világ vár ránk, tele élettel és történelemmel.
Az „endolit” görög eredetű kifejezés, körülbelül úgy fordítható, hogy a „kő belsejében”: olyan organizmusokat jelöl, amelyek a kövek belsejét kolonizálják. Ezek közé tartozhatnak baktériumok, vírusok, gombák, zuzmók, algák vagy akár amőbák is. Az endolitok a kőzetek apró pórusaiban élnek, ahol különleges színárnyalatokat hagynak maguk után, vagy az óriási geológiai formációk rejtett zugaiban találhatók meg.
Az endolitok szinte mindenütt megtalálhatók a világban, és különösen gyakoriak szélsőséges környezetekben: találtak mikrobiális telepeket az ősi mészkőből készült maja emlékművekben Mexikóban, valamint algákat az Antarktisz déli részének sziklái alatt és Izrael vagy Kalifornia forró sivatagainak mészköveiben.
Azért nem feltétlenül ezek az extrém környezetek a kedvenceik, de mivel más élőlényekkel alig vagy egyáltalán nem kell versenyezniük, itt képesek virágzani.
Olvass tovább...
Az élet azonban még mélyebb és kevésbé valószínű szinteken is jelen van, sőt. kutatók becslései szerint a bolygó teljes mikrobapopulációjának körülbelül 70%-a a föld alatt található.A Deep Carbon Observatory 2018-as mérföldkőnek számító tanulmánya szerint mikroorganizmusok - elsősorban baktériumok és archeák, de néhány többsejtű eukarióta is - élnek a Föld kérgének mélyén, 2,5 és 5 kilométer közötti mélységben, mind az óceán feneke alatt, mind a kontinensek belsejében.
Az endolitok terjedése a föld alatti üledékben és sziklákban továbbra is rejtély. Talán repedéseken keresztül vándorolnak le és oldalirányban, vagy esetleg eredetileg a földkéreg mélyebb rétegeiben alakultak ki, például hidrotermális kürtők közelében.
A mikroorganizmusok hihetetlenül változatosak, de ugyanakkor érdekes hasonlóságok is megfigyelhetők az ilyen föld alatti közösségek között, még akkor is, ha a világ két ellentétes pontján találhatók, aminek a pontos okait egyelőre nem értik a kutatók.
Olvass tovább...
Ezek az élőlények hihetetlen barátságtalan körülmények között élnek: intenzív hő, óriási nyomás, teljes sötétség és szinte semmi tápanyag nem áll rendelkezésükre. A Deep Carbon Observatory szerint ezek a mikroorganizmusok „geológiai időskálához mérhető” életciklusokat élnek.
„A mély föld alatti kutatás olyan, mintha az Amazonas esőerdőt fedeznénk fel. Az élet mindenütt jelen van, és mindenütt hihetetlenül sokféle és váratlan organizmusra bukkanhatunk”
– mondta Mitch Sogin, a Deep Carbon Observatory munkatársa.
Egy másik érdekes felfedezés során kutatók 101,5 millió éves tengeri üledékből származó mikrobákat találtak, amelyek mélyen az óceánfenék alatt éltek elzárva. Miután a laboratóriumban inkubálták őket, ezek az ősi mikrobák elkezdtek szaporodni.
„Úgy véljük, hogy ez a közösség 100 millió évig maradt ugyanott, ismeretlen számú generációval”
– mondta Steven D'Hondt, a tanulmány egyik szerzője. A kutatók szerint az organizmusok energiabevitele alig volt elegendő ahhoz, hogy molekuláris szinten regenerálódjanak, így az egyes generációk közötti időtáv extrém hosszúságú lehetett.
Videó az endolitokról:
forrás: iFLScience