promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Rendkívüli felfedezés Gízában, a piramisok mellett bukkantak rejtélyes anomáliára a föld alatt

Rendkívüli felfedezés Gízában, a piramisok mellett bukkantak rejtélyes anomáliára a föld alatt

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Japán és egyiptomi tudósok együttműködése hozta meg a sikert.

Egyiptomi régészek különös anomáliát fedeztek fel a Gízai Nagy Piramis közelében - ráadásul mindezt anélkül, hogy egyetlen ásót is a földbe döftek volna. A 4500 éves Nagy Piramis melletti királyi temetőben végzett radaros kutatások egy különleges, föld alatti struktúrára bukkantak, amely újabb titkokat rejthet az ókori Egyiptom világából.

A Nagy Piramis és a környező nekropolisz

A Nagy Piramis, amely Khufu fáraó tiszteletére épült, Egyiptom legnagyobb piramisa. Mellette található az úgynevezett nyugati temető, ahol számos arisztrokrata és királyi családtagnak emeltek síremlékeket. Ezek a sírok, az úgynevezett masztabák, lapos tetejű, téglalap alakú építmények, amelyeket mészkőből vagy vályogtéglából építettek.

A masztabák felszíni szerkezeteihez általában függőleges aknák csatlakoznak, amelyek föld alatti kamrákhoz vezetnek. Bár a terület számos masztabáját már a 20. században feltárták, egy üres, különösebb felszíni jellemzők nélküli terület eddig kimaradt a vizsgálatokból.

Egy technológiai áttörés eredménye

2021 és 2023 között japán és egyiptomi kutatók egy csoportja - a Higashi Nippon Nemzetközi Egyetem, a Tohoku Egyetem és az Egyiptomi Csillagászat és Geofizika Nemzeti Kutatóintézet szakemberei - úgy döntött, hogy alaposabban megvizsgálja ezt az érintetlen területet. Ahelyett, hogy hagyományos ásatásokkal dolgoztak volna, a legmodernebb technikát hívták segítségül: fejlett képalkotó technológiákat, például földradart és elektromos ellenállás-tomográfiát alkalmaztak.

Az eredmények számukra is meglepőek voltak: a kutatók egy sekély, L-alakú struktúrát találtak, amely egy mélyebb szerkezethez kapcsolódik.

„Úgy véljük, egy ellentmondásos dolgot találtunk: egy sekély struktúrát, amely összeköttetésben áll egy mélyebb szerkezettel” 

- írták a kutatók. Az L-alakú struktúra nem mondható éppen kicsinek: körülbelül 10 méter hosszú,és 2 méter mélyen a föld alatt található. A szkennerek szerint homokkal töltötték fel, és valaha talán egy mélyebb kamra bejárataként szolgálhatott.

Mit rejthet a mélyebb szerkezet?

A mélyebb szerkezet egy szintén nagyon furcsa tulajdonságokat mutat: lehet, hogy lehet üres, de az is elképzelhető, hogy homokkal vagy kaviccsal van feltöltve - a pontos tartalma egyelőre rejtély, a kutatók szerint az ásatások megkerülhetetlenek lesznek, ha meg akarják érteni a struktúra rendeltetését.

Az ásatások már zajlanak

A kutatás vezetője, Motoyuki Sato, a Tohoku Egyetem elektromágneses érzékelési technológiák szakértője, nagyon bizakodó.

„Az L-alakú struktúrát semmiképpen nem hozhatták létre természetes geológiai folyamatok”

– mondta az Art Newspaper-nek. Ez az új felfedezés azért is bír különleges jelentőséggel, mert a korábbi kutatások csak a masztabák föld alatti kamráit tártak fel, de az üresnek hitt területet eddig elkerülték.

Egyedülálló lehetőség a titkok feltárására

A Harvard Egyetem egyiptológusa, Peter Der Manuelian, aki nem vett részt a kutatásban, elmondta, hogy bár Gízában vannak más L-alakú felajánlási kápolnák, ezek általában a felszínen találhatók.

„Nem tudom pontosan, mit jelent ez az anomália, de mindenképpen érdemes lesz további vizsgálatokat végezni” -

- nyilatkozta a Live Science-nek as tudós.

Videó a felfedezésről: