Több tízezer éves aranyos szörnyeteg olvadt ki a szibériai permafrosztból, orosz tudósoké a világelső felfedezés
Olvass tovább...
A kutatók megvizsgálták, rekordütemben fejlődik.
Bár a COVID-járványon már túl vagyunk, úgy tűnik, nem dőlhetünk hátra: az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) legújabb kutatása szerint a H5N1 madárinfluenza-vírus egyre jobban alkalmazkodik az emlősök megfertőzéséhez. Annak ellenére, hogy a vírus jelenleg nem terjed emberről emberre, és a járvány kockázata alacsonynak mondható, a tudósok figyelemmel kísérik a vírus fejlődését.
Mindezek mellett egy szomszédos országban, Ausztriában már hatósági intézkedéseket is maga után vont a vírus-helyzet, a madárinfluenza terjedése miatt az egész országot magas kockázatú területnek nyilvánították. A hatóságok szigorú óvintézkedéseket vezettek be a baromfitelepeken, beleértve a szabadban történő etetés tilalmát és a házi szárnyasok vadmadaraktól való elkülönítését hálók vagy tetők segítségével, és a fegyveres erők is részt vesznek a védekezésben, különösen az elpusztított állatok megsemmisítésében és a fertőtlenítési munkálatokban.
Az Egyesült Államokban az idei évben legalább 46 ember fertőződött meg a H5N1 vírussal, akik túlnyomórészt baromfitelepeken dolgozó munkások. A fertőzések enyhe lefolyásúak voltak, és nem mutattak emberről emberre terjedést. A CDC megnyugtatásként hangsúlyozza, hogy a vírus jelenlegi formájában nem jelent komoly veszélyt a lakosságra.
Olvass tovább...
Görényeken végzett kísérletek és az E627K mutáció szerepe
A CDC kutatói görényeken végeztek kísérleteket, mivel ezek az állatok fogékonyak az emberi influenzára, és megbízhatóan lehet rajtuk modellezni a várható tüneteket. A vizsgálatok során a vírus E627K nevű mutációját azonosították, amely lehetővé teszi a kórokozó számára, hogy megszokottnál alacsonyabb hőmérsékleten is szaporodjon, és mivel az emlősök testhőmérséklete alacsonyabb, mint a madaraké, így ez a mutáció elősegítheti a vírus emlősök közötti terjedését.
A kísérletek kimutatták, hogy a fertőzött görények közvetlen érintkezés útján gyorsan megfertőzték az egészséges egyedeket. Ugyanakkor a közvetett fertőzés, például szennyezett alvóhely vagy élelem révén, igen kevéssé volt kimutatható.
Olvass tovább...
Megelőző intézkedések és ajánlások
A CDC ajánlásai szerint a baromfitelepeken dolgozóknak és más, magas kockázatú csoportoknak érdemes kiemelt figyelmet fordítani a megfelelő higiéniai előírások maradéktalan betartására, viselni a védőfelszerelést, és kerülni a közvetlen érintkezést a beteg állatokkal. A lakosság számára a szervezet a megfelelő kézmosást és az alapvető higiéniai szabályok betartását javasolja.
Videó az ausztriai madárinfluenza-helyzetről: