Élve falta fel saját kertjében egy víziló, többen figyelmezették a tragédia előtt
Olvass tovább...
Előre megtervezik a merényletet.
A méhek társadalmában egy szigorú és jól szervezett hierarchia uralkodik, melynek elemei – a királynő, dolgozók és herek – mind specifikus feladatokat látnak el, hogy a kaptár biztonságát és hatékonyságát a maximumon tartsák.
A királynő a kolónia központi alakja. Ő az egyetlen, aki megtermékenyített petéket rakhat le, így a kolónia egyedüli szaporítója. Élete során egyszer párosodik a herékkel, majd folyamatosan tojásokat rak, biztosítva a kolónia fennmaradását. A királynő a saját feromonjaival képes irányítani a kolónia többi tagját: ezen kémiai anyagok működése segíti a dolgozóknak, hogy felismerjék a királynő egészséges állapotát, illetve csökkentik annak az esélyét, hogy a dolgozók saját petéket kezdjenek rakni.
Olvass tovább...
A dolgozó méhek csak nőstények, ők látják el a legtöbb feladatot a kaptárban. Életük korai szakaszában a fészeképítésért, a királynő és a fiatal lárvák gondozásáért felelősek, majd idővel a kaptáron kívül, például nektár- és virágpor gyűjtésével, illetve a kaptár őrzésével folytatják tevékenységüket. Egy érdekesség: a dolgozók életkoruk szerint változtatják feladataikat és az idősebb dolgozók válnak tapasztalataik alapján a legjobb gyűjtögetőkké. Ha a kaptár elveszíti a királynőt és nincs újabb jelölt a szerep betöltésére, néhány dolgozó elkezdhet tojásokat rakni, ám ezek nem lesznek megtermékenyítettek, így csak hímek, azaz herék kelnek ki belőlük, ami hosszabb távon veszélyezteti a kaptár fennmaradását.
Olvass tovább...
A herék, vagyis a hím méhek szerepe a királynő megtermékenyítése, amelyet hosszú élettartamuk alatt teljesítenek. Míg táplálékot és menedéket kapnak a kaptárban, nem vesznek részt sem a gyűjtögetésben, sem a védekezésben. A párosodás után a herék elpusztulnak és a téli időszakban gyakran kiszorítják őket a kaptárból, mivel már nincs rájuk szükség.
Ez a szervezett társadalom lehetővé teszi, hogy a méhek kolóniái akár 60-80 ezer egyedet számláljanak és hatékonyan működjenek a környezetükben. Egy különös tény a kaptáron belüli kommunikáció: a dolgozó méhek úgynevezett "tánccal" adják át a táplálékforrások helyét, ezzel segítve a többieket az élelem megtalálásában.
A méhek összetett hierarchiája kiváló példa az állati szociális rendszerekre, ahol minden egyed meghatározott szereppel és felelősséggel járul hozzá a kolónia jólétéhez és fenntarthatóságához. Azonban arról már kevés példa szól, hogy mi történik akkor, amikor a kolónia elégedett a királynővel.
Most egy méhész sokkoló felvételt tett közzé arról, hogy mi történik, amikor a méhek új királynőt akarnak maguknak:
,,Méhgolyó jelenség. Ritkán fordul elő, hogy golyóba állnak össze a méhek. Ez egy nagyon brutális módja annak, hogy megszabaduljanak a királynőjüktől, aki valószínű már nem petézik, vagy más miatt elégedetlenek vele, esetleg idegen családból való, Ilyenkor a golyó közepén van a királynő, akit körbe vesznek, szárnyaikkal hőt termelnek, szúrják, amit az méhanya már nem tud elviselni így elpusztul. A méhek társadalma nagyon összetett és olykor a Trónok harcára jobban hasonlít mint egy szelíd méhcsaládra."
Méhgolyó jelenség Ritkán fordul elő, hogy golyóba állnak össze a méhek. Ez egy nagyon brutális módja annak, hogy megszabaduljanak a királynőjüktől, aki valószínű már nem petézik, vagy más miatt elégedetlenek vele, esetleg idegen családból való, Ilyenkor a golyó közepén van a királynő, akit körbe vesznek, szárnyaikkal hőt termelnek, szúrják, amit az méhanya már nem tud elviselni így elpusztul A méhek társadalma nagyon összetett és olykor a Trónok harcára jobban hasonlít mint egy szelíd méhcsaládra
Posted by Mézerdő Méhészet on Friday, November 1, 2024