Kibontottam a születésnapi ajándékomat amit a családom vett nekem, zokogva rohantam el a saját partimról
Olvass tovább...
Évek óta hazudok nekik, közeledik a lebukásom: a nagynéném meg is halhat, ha nem vallok színt.
Andor és a családja példátlanul jó kapcsolatban vannak egymással. Minden megosztanak, örömöt, bánatot, nincsenek titkaik egymás előtt. Egyet kivéve, ami Andor egész életét érinti. Most az ő történetét olvashatjátok:
Most, hogy tollat ragadok, nem tudom eldönteni, hogy ez az a pillanat, amikor végre levegőhöz jutok, vagy éppen most készülök végképp elveszíteni mindent, ami fontos. Már hosszú évek óta egy hazugság hálójában vergődöm, melyet magam szőttem, demár régn nem én irányítom. Ez az a történet, ami miatt most az életem darabokra hullhat – sőt, úgy érzem, már meg is történt. Hadd meséljem el Önöknek, hogyan jutottam idáig, hogyan lettem az a valaki, akinek rettegnie kell a karácsonyi ünnep közeledtétől, a családi összejöveteltől, pedig a legtöbben ezt az időszakot várják legjobban az évben.
[[cik1]]
Hat évvel korábban történt, hogy egy nagyon fontos döntést kellett meghoznom, amit minden korombélinek meg kell. Akkoriban frissen érettségizett fiú voltam, tele álmokkal, tervekkel és reményekkel. Csakhogy ezek a tervek nagyon távol álltak mindattól, amit a családom elképzelt számomra. Ők azt hitték, hogy orvos leszek, hiszen abba az irányban terelgettek, míg én a szívem mélyén már akkor is éreztem, hogy az ötvösművészet az, amivel foglalkozni szeretnék. A fények játéka a nemesfémeken, a forma és anyag egyensúlya, az alkotás… mindaz, amit én látok és érzek az ékszerekben, az nekik idegen volt, értelmezhetetlen. Féltettek, és talán nem is ok nélkül, hiszen ez az út nem kínált biztos megélhetést, nem volt egyenes és sima, mint az orvosi pálya.
A félelem és a megfelelési kényszer legyőzött. Képtelen voltam szembenézni velük, képtelen voltam azt mondani: „Ez az én utam, és vállalom a következményeket.” Helyette egy egyszerű, szinte gyerekes hazugsághoz folyamodtam, annak reményében, hogy idővel majd lesz bátorságom az igazsággal előállni. Azt mondtam, hogy sikeresen felvételiztem az orvosi egyetemre, és minden évben meghallgattam a gratulációkat, kérdéseket, érdeklődő megjegyzéseket. Én pedig – annyira szégyellem ezt – egyre jobban belejöttem a szerepbe. Tudtam, mit kell mondani a vizsgákról, a tanárokról, az órarendről. Az évek során egy teljesen hamis világot építettem fel, ahol „én”, az orvostanhallgató, léteztem – de csak az ő szemükben.
Olvass tovább...
Az elmúlt hat év azonban lassan, észrevétlenül a szakadék szélére sodort. Miközben ötvös mesterséget tanultam, műhelyekben dolgoztam és próbáltam valós tudást szerezni, a hazugság terhe egyre csak nőtt. Tudtam, hogy idővel valahogy le fogok bukni, mégsem tudtam szít vallani. Az álmatlan éjszakák, az állandó félelem, hogy valaki kideríti az igazságot – mind-mind körbefontak, de a legrosszabb az, hogy ennek ellenére nem mertem lépni.
Most pedig eljött az a pont, amelytől mindig rettegtem. Az ünnepekre készülünk, a családom nagy karácsonyi összejövetelt tervez, és mindenki nagyon izgatott. A nagynéném, akit mindannyian nagyon szeretünk, az utóbbi időben betegeskedett, és a család éppen ezért azt várja tőlem, hogy az orvosi kapcsolataim révén segítsek neki. Kérik, vizsgáltassam ki, találjak neki jó szakembert, sőt, egyenesen tőlem várják a diagnózis felállítását is, amiben természetesen ha orvos lennék, tudnék segíteni.
Olvass tovább...
Itt állok most, szívem szerint menekülnék, mert az arcukra gondolva teljesen lebénulok. Látom magam előtt, ahogyan csalódottan, értetlenül, haraggal és fájdalommal néznek rám. Nem tudom, hogyan védhetném meg magam. Az igazság az, hogy a legnagyobb bűnöm nem a hazugság önmagában, hanem az, hogy ezzel elvettem tőlük azt a hitet, hogy én mindig ott leszek, mindig számíthatnak rám. Hogy egyáltalán ismernek engem. Egyszerre vagyok bűntudatos és rémült, miközben egy kicsi, suttogó hang azt mondja bennem: „Talán most végre szabad lehetsz.”
Mégis, hogyan kezdhetném el? Hogyan mondhatnám el a szüleimnek és testvéreimnek, hogy minden, amit elhitettem velük, amit rólam gondoltak, csak egy kitalált kép volt? Hogyan adjam tudtukra, hogy mindaz, amit szívesen láttak volna bennem – az orvosi hivatás, a társadalmi megbecsülés – nem más, mint egy szappanbuborék, amely most durran szét, és nem hagy maga után semmit, csak keserű szájízt?
Számtalanszor elképzeltem, hogyan fog történni, és minden alkalommal megrettennek. Lehet, hogy az lesz a legnehezebb, amikor anyám szemébe nézek. Az ő szemében én voltam mindig is a legnagyobb büszkesége, a remény, hogy valóra válhat mindaz, amit ő nem érhetett el. Ha az ötvösmesterséget választom, számára talán azt jelenti, hogy cserbenhagyom az álmait, hiszen ő már egy életen át dolgozott azért, hogy a miénk szebb és jobb legyen. Tudom, hogy sokáig tartott volna, míg beletörődnek az igazságba, de talán idővel megbékélek volna.
Miközben ezt írom, azt kívánom, bárcsak visszamehetnék az időben, és elmondhatnám a fiatalabb énemnek: „Ne hazudj. Aki szeret, az el fog fogadni, bármi is legyen az álmod.” Talán minden másképp alakult volna, talán most nem tartanék ott, hogy egyetlen igaz mondat kimondása összerombolja azt a világot, amit a szüleim eddig építettek. De nincs visszaút.
Nem tudom, hogyan lesz tovább, hogy ki fog-e állni mellettem bárki is a családomból, amikor megpróbálom végre felvállalni magam. Csak remélni merem, hogy megértik, mennyire szerettem őket mindig, és talán azt is meglátják, hogy a döntésem mögött nem puszta önzőség húzódott. Igen, talán gyávaság volt, hogy nem álltam ki magamért, de ez az én igazságom, és most már látom, hogy eljött az idő, hogy ezt az igazságot megosszam velük is, még ha ez a legkellemetlenebb dolog, amit egész eddigi életemben tennem kellem kellett. Talán így, ha mindent tisztáztam, az elkövetkező karácsonyok már nem a rettegés, hanem a szeretet és az elfogadás ünnepei lesznek.