.jpg?crop=2010,829,8,118&width=386)
Magyar névért őrül meg Finnország, rengeteg gyereket hívnak már így
Olvass tovább...
Talán érthető, miért nem használta a teljes nevét a híres magyar író és költő.
Manapság is bevett szokás, hogy a szülők, nagyszülők után több keresztnevet is adnak egy gyermeknek. Ugyan a legtöbbször csak az első nevét használják a későbbiekben, mégis a hivatalos iratokon fel kell tüntetni ezeket a neveket is, hiszen csak így lehet érvényes.
Ilyenkor szoktak lenni nagy csodálkozások, pláne ha nem éppen hétköznapi az a harmadik vagy épp negyedik név. Régebben ennek egészen különleges hagyományai voltak, vélhetően Kosztolányi Dezső is tudott volna erről mesélni, ám ő inkább úgy döntött, hogy jobb nem emlegetni furcsa keresztnevét.
Olvass tovább...
Kosztolányi 1913. május 8-án, a házassági anyakönyvben kénytelen volt teljes nevét használni, ugyanis ebben az esetben, a teljes és hivatalosan anyakönyvezett nevet kell bejegyezni a dokumentumba.
Így végül Kosztolányi Dezső István Izabella néven került bele a házassági papírba. De vajon miért éppen Izabella? A római katolikus vallású Kosztolányi keresztszülei után kapta második és harmadik keresztnevét, keresztapját Hofbauer Istvánnak, keresztanyját pedig Oravecz Izabellának hívták. Ez nem mellesleg a keresztény világban számos helyen elterjedt szokássá vált – lásd Brazília, ahol szinte el lehet veszni a keresztnevekben.
Olvass tovább...
Habár Kosztolányi esetében egyértelmű volt, hogy vallási okokból kapta az Izabella nevet (a Máriát is hasonló okokból, Szűz Mária tiszteletére adták egyeseknek), Móra Ferenc, A gyevi törvény című elbeszélésében szó esett róla, hogy korábban egészen más okai is lehettek a női névnek:
„A régi világban szokásban volt a nagyeszű magyaroknál a Márton gyereket Mártának kereszteltetni, hogy a császár lánynak gondolja, és ne öltöztesse angyalbőrbe"
– a hadkötelesség elkerülésének ezen kiskapuját aztán bezárták, lévén a gyermeknek már csak a nemének megfelelő utónevet adhattak.
Kíváncsi vagy Kosztolányi Dezső életének különös titkaira? Ez a videó részletesen taglalja azokat: