promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A Balatonnál vett kastélyt a hollywoodi szupersztár

A Balatonnál vett kastélyt a hollywoodi szupersztár

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc

Az egyik legérdekesebb történet az övé. 

Hollywoodi sztár a Balatonnál

Közép-Európa legnagyobb tava, a Balaton igazi magyar nemzeti kincsnek számít: a belföldi turizmus egyik legkedveltebb desztinációja már évtizedek óta, balatoni nyaralóval rendelkezni igazi státusz szimbólum.

Nem csoda, hogy sokan szeretik, a hegyekkel körül ölelt hatalmas tónak tényleg nagyon egyedi hangulata van, a környék kiváló borvidék, hajózásra, fürdésre, horgászatra egyaránt alkalmas a vize.

Egy ilyen hely természetesen rengeteg érdekes történettel rendelkezik, mai cikkünkben pedig pont egy ilyet szeretnénk bemutatni: egy hollywoodi sztárt, aki korát jóval megelőzve döntött úgy, hogy villát vásárol a Balaton partján.

Gaál Franciska, a kor ünnepelt csillaga

Gaál Franciska neve ma már annyira nem forog közszájon,  de a színésznő a második világháború előtt a magyar színpadok és filmvászon ragyogó csillaga volt, akinek karrierje a 20. század viharaiban igazán bámulatos ívet írt le.

A színésznő Magyarországról indult, majd német filmekben szerepelt, 1937-ben pedig már Hollywoodban forgatott, korábbi filmjei pedig nagyon népszerűek voltak a Szovjetunióban is, ahol igazi sztárnak számított. Németország helyett a második világháborút viszont Magyarországon töltötte, a Balaton partján lévő villájában.

Gaál Franciska németül énekel (igen magas színvonalú zongorakísérettel):

A balatoni villa története

A színésznő már 1936-ban szőlőskislaki birtokot vásárolt, amely Balatonboglár közelében feküdt - a Gaál-Dajkovich uradalom 400 holdas területén nyaranta tartózkodott férjével, dr. Dajkovich Ferenccel.

A világháború idején egyes források szerint itt rejtőzött, míg más beszámolók alapján férje földvári Durcy-villájában falazták be, hogy elkerülje a zsidóüldözést. Mikor a szovjet csapatok elérték a Balatont, az egyik tiszt felismerte őt egy filmje főszereplőjeként, ezt követően pedig hatalmas tisztelettel bántak vele, a történet szerint a katonák helyben elénekelték egy híres dalát, majd szovjet autóval átszállították Budapestre.

Norman Taurog hollywoodi filmrendező "The girl downstairs" című filmjében:

A világháború utáni karrierje

A háború után két hónapot vendégszerepelt a Szovjetunióban, ahol rajongók vették körül, karrierje új lehetőségekkel kecsegtetett - egyes pletykák szerint Vorosilov marsall szeretője is volt. Mindezek ellenére visszatért Magyarországra, ahol még egy utolsó főszerepet kapott a Claudia című színdarabban.

1947-re viszont már kezdett nagyon elvadulni a kommunista diktatúra, ezért végleg elhagyta hazáját és a korábban már megismert Egyesült Államokban telepedett le férjével. Magyar állampolgárságától megfosztották, neve egyre inkább feledésbe merült - a Horthy korszak ünnepelt sztárjai nem kívánatos személynek számítottak.

Színésznői karrierje az USA-ban már nem hozta meg a várva várt sikereket. Miután férje meghalt, teljesen magányosan élte élete utolsó éveit, és 1973-ban, New York egyik szegénykórházában hunyt el.

Emlékét 2009 szeptemberében a miskolci Színészmúzeumban megrendezett kiállításon elevenítették fel. A CineFest programjaihoz kapcsolódó tárlat anyaga 2010 nyarán a londoni Magyar Kulturális Intézetben, majd 2014-ben Moszkvában is bemutatásra került.

Videó az életéről:

forrás: likebalaton