
Egyedülálló, ami Budapesten történik, tömegek fogják ellepni a helyet
Olvass tovább...
Budapesten újra megtelt az utca – a demonstrálók ezúttal is elszántak voltak, de a tömegben feltűnt valami, amire senki sem számított.
Különös dolog tűnt fel a budapesti tüntetésen a tömegben, ilyen még nem volt
Budapesten ismét tízezrek vonultak utcára a gyülekezési törvény módosítása ellen, Hadházy Ákos pedig – ígéretéhez híven – újabb hídfoglalást hirdetett. A demonstrációk azonban ezúttal nemcsak a kormány felé küldtek üzenetet, hanem új szimbólummal is bővültek. A Partizán élő közvetítésében feltűnt egy különösen szokatlan jelkép: a zebra.
A Margit hídon és a pesti utcákon már a magyar trikolór, az 56-os lyukas zászló, a Momentum lobogója vagy az EU-s zászló mellett valami egészen új jelent meg – a zebramintás lufik. Az élő Partizán-stream során a riporter is megjegyezte, hogy a „zebra” egyre több tüntető kezében bukkan fel.
De miért épp a zebra? A válasz részben politikai, részben szimbolikus. A fekete-fehér mintás állat a jog és jogtalanság határát, az átláthatóságot, de akár a rendszer ellentmondásait is jelképezheti. A zebra most a „tilosban járók” és a jogállamiság határain egyensúlyozók jelképévé vált.
A zebra nem a semmiből bukkant fel. Az egész zebra-ügy Magyar Péter kijelentésével kezdődött, amelyben az EP-képviselőkre vonatkozó új vagyonnyilatkozati szabályokra reagált. A politikus nemcsak a törvényt kritizálta, hanem azt is megjegyezte, hogy Orbán Viktor birtokán állítólag zebrákat tart, és még azt is hozzátette, hogy a miniszterelnök gyermekei félnek ezektől az állatoktól.
A „zebrázás” láthatóan betalált: Orbán nem sokkal később egy frissen festett úttesti zebra mellett fotózkodott, majd bejelentette, hogy örökbe fogad egy igazi zebrát. A helyzet annyira abszurdba fordult, hogy a zebra azóta mémmé vált – most pedig a tüntetések vizuális elemeként is megjelent, szimbolizálva a politikai kommunikáció új, ironikus korszakát.
Olvass tovább...
A zebra tehát kilépett a politikai vádaskodások keretéből, és a tiltakozás vizuális eleme lett. Egyesek szerint ez csak egy múló geg, mások viszont úgy vélik, egy új korszak szimbóluma született, amely egyszerre fejezi ki a rendszerrel szembeni dühöt, a kreatív ellenállást és a kiábrándultságot.
A hangulat továbbra is feszült, a szónoklatok pedig kemény kritikával illették a kormány lépéseit. Mégis, az új „zebra” szimbólum meglepő, sőt, játékos elemet hozott a demonstrációba. A résztvevők szerint épp ez a kettősség – az erőteljes politikai kiállás és az ironikus, kreatív tiltakozás – teszi élővé és emlékezetessé a mozgalmat.
A kérdés most már csak az: maradnak-e a zebrák a zászlók mellett, vagy jön egy újabb, még meglepőbb szimbólum? Egy biztos: a magyar tüntetők új nyelvet tanulnak – ahol az irónia és a szimbólumok legalább olyan erősek, mint a molinók.
Az alábbi videóban a narrátor 3:07:14-től beszél a tüntetések jelképéről, a “zebráról”:
Olvass tovább...