Megoldották a Notre Dame ólomkoporsóinak rejtélyét, sötét titkokra derült fény
Olvass tovább...
Egész Magyarország büszke lehet arra a magyar asztalosra, aki nemcsak Katalin hercegnének készített bútort, de részt vett a leégett Notre Dame felújításában is.
Kevesen tudják, de magyar asztalos is dolgozott a 2019-ben leégett Notre Dame felújításán. Rostás Árpád egy gyermekotthonban nőtt fel - itt szeretett bele az asztalos szakmába és a fafaragásba is. Hosszú évtizedek alatt híres mesterektől tanult, elleste minden titkukat, mostanra pedig világhírű asztalosmesterré vált azzal, hogy rossz állapotú fabútorokat restaurál, és intarziákat készít.
Rostás Árpád korábban dolgozott a Karmelita kolostorban, Schönbrunnban, a párizsi Louvre-ban, a Versailles-i kastélyban, sőt Katalin hercegné lányának is készített bölcsőt; tavaly pedig felkérték, hogy vegyen részt a leégett párizsi Notre Dame-székesegyház felújításán azzal, hogy a fabútorokat restaurálja.
Olvass tovább...
Szombat este ünnepélyesen átadták a felújított párizsi Notre Dame-ot, amit a nagyközönség először vasárnap vehet birtokba a szentmisén. A katedrálisban máig tisztázatlan okok miatt tűz ütött ki 2019. április 15-én, 400 tűzoltó küzdött azért, hogy a lángok ne érjék el a harangtornyokat, és ne keletkezzen még nagyobb kár.
A felújítás után a Notre Dame-ot eredetileg a párizsi olimpia alkalmából akarták átadni, de csak decemberre készült el. A megnyitó ünnepségen részt vett Emmanuel Macron francia elnök, Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, és Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke.
Rostás Árpádot Magyarországról vitt több száz éves faanyagot a párizsi Notre Dame bútorainak restaurálásához, amiket egy kastély pincéjének bontásánál vásárolt meg. Az asztalosmestert a magyarországi francia nagykövetségen keresztük keresték meg azzal, hogy ő is adjon be egy pályázatot, mivel úgy hallották, hogy a világon egyedülálló művész. A franciák úgy vélték, Rostás szaktudása nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a Notre Dame bútorai úgy tündököljenek, mint eredeti fényükben.
Az asztalos el is végezte a próbamunkát: egy törött és korhadt, 1880-ból származó széket kellett restaurálnia úgy, hogy ugyanúgy nézzen ki, mint amikor készítették. Rostás Árpád a munkájával lenyűgözte a bírákat, a művész elmondása szerint könny szökött a szemükbe az örömtől, hogy találtak végre egy olyan szakembert, aki a világon egyedülálló módon képes helyreállítani a több száz éves bútorokat.
(Forrás: Ripost)