promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ez a rendkívüli titka Magyar Péternek, ebben különbözik valójában a Fidesztől

Ez a rendkívüli titka Magyar Péternek, ebben különbözik valójában a Fidesztől

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Politika
Kategória fejléc

A történelem ismételné önmagát? Különös felfokozottság tapasztalható az országban.

Magyar Péter és Orbán Viktor politikája között ugyanúgy felfedezhetők párhuzamok és különbözőségek is, ezek kifejtése helyett azonban a legtöbb kérdés most még arra irányul, hogy mi okozhatta a Tisza párt népszerűségének gyors növekedését.

Habár a közvélemény-kutatások korántsem adnak, és még nem is adhatnak tiszta képet az egy év múlva esedékes választásokról, az már most látszik, hogy két erő fog összecsapni, két, néhány ponton nagyon különböző álláspontot képviselve. De mi a Tisza és Magyar Péter titka, és mi lehet a legveszélyesebb a Fideszre nézve?

A száraz politikai érvek szemben az érzelmekkel

Csizmadia Ervin politológus, a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója szerint jelenleg a magyarországi politikában, főképp az ellenzéknél az érzelmek túltengéséről beszélhetünk, és nem várhatjuk el azt, hogy részletesen kifejtsék a szakpolitikai jellegű kérdéseket - ám ez a választásokig még megtörténhet.

„A Magyar Péter jelenség lényege is az, hogy iszonyatos erővel hat az emberi érzelmekre. Nem arra, hogy racionálisan levezessen folyamatokat”

- fogalmazott Csizmadia.

Párhuzamot vont a múlt nagy politikusai között

Csizmadia a beszélgetés során több alkalommal is visszakanyarodott egy történelmi párhuzamhoz Kossuth Lajos és Széchenyi István kapcsán, mint mondta:

„Kossuth egy érzelmileg erősen feltuningolt álláspontot képviselt, Széchenyi pedig egy megfontoltabbat.”

„Az érzelmek mögött mindig áll egy korszellem, és a korszellem pillanatnyilag annak kedvez, hogy a hosszú időn keresztül kormányzók menjenek el”

- aktualizálta a kérdést.

Úgy vélekedett, hogy minél hosszabb ideig kormányoz egy erő, egyre kevésbé fontos, hogy szakpolitikailag az ellenzék mit gondol, és egyre inkább már csak az az üzenet megy át, hogy el kell söpörni a kormányon lévőket:

„A magyar történelem során mindig, vagy szinte a legnagyobb részében ha hosszú ideig kormányzott egy párt, az ellenzék ugyanúgy mint ma, hihetetlen mértékben indulatos lett”

- itt példaként Tisza Kálmán esetét hozta fel Csizmadia, akinek távozását miniszerelnökségének utolsó évében számos utcai tiltakozáson követelték.

Az Ultrahang Plusz teljes beszélgetése itt tekinthető meg: