Mi lehetett az a csillagkapuhoz hasonló tárgy, amit a fáraók óriási temploma mellett láthattunk?
Olvass tovább...
Vizsgálni kezdték az elárasztott területek ősi emlékeit, így bukkantak a különös írásokra.
Egyiptom egyik legnagyobb műemlékvédelmi vállalkozása volt a hatvanas évek derekán, amikor az Asszuáni-gát építése miatt az Abu-Szimbel templomot gyakorlatilag arrébb költöztették.
Ehhez nemzetközi összefogásra és rengeteg pénzre volt szükség, de végül évek munkája alatt sikerült megvalósítani a grandiózus tervet, a hatalmas ősi szentély pedig azóta is látogatható, és a gát is megépülhetett.
Olvass tovább...
Most egy egyiptomi-francia régészeti misszió során találtak feliratokat, Philae és Konosso szigete körül, ahol egészen sekély a víz. Az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium egyelőre még nem pontosította a feliratok tartalmát, azt azonban megerősítették, hogy a lelőhelynél talált kőfaragványok III. Amenhotepet, IV. Thotmeszét, III. Pszammetiket és Apriészt ábrázolták.
A kutatók most a feliratok háromdimenziós modelljének elkészítésén dolgoznak. A munka előrehaladtával pedig azt remélik, hogy további feliratok és ábrázolások kerülnek elő a fáraókról, melyek bővíthetik az uralkodásukkal kapcsolatos ismereteinket.
Olvass tovább...
Szintén remélik, hogy a búvárok a lelőhely közelében még több szobrot és kőfaragványt találnak, amiből a felszínre hozzák azokat, melyeket súlyuknál fogva meg tudnak mozdítani. A mesterségesen létrehozott Nasszer-tó ugyanakkor még így is rengeteg különlegességet rejthet, nem csupán Egyiptomban, hanem Szudánban is, ahol a teljes történelmi Núbia területét elárasztotta a több mint 5200 négyzetkilométeres tó. A területen több népcsoport is élt, melyek közül több a mai napig ismeretlen a történészek számára.