Kinyitották a pokolfekete egyiptomi sírt, nem volt menekvés, az emberek azonnal inni akartak abból, amit benne találtak
Olvass tovább...
Amit a falon láttak, az még a tudósokat is megrémítette.
Olaszország a kultúra, a gasztronómia, a turizmus fellegvára, de nagyon izgalmas a történelme is. Hatalmas területű és bár egy ország, számtalan nagyon különböző tájegység található meg benne. Most éppen egy dél-olaszország legnagyobb városa okozott meglepetést, amire az egész tudományos világ felfigyelt. A nápolyi Giuglianóban található "Cerberus sírját" vizsgáló régészek egy 2000 éves szarkofágot lepleztek le. Ez elsőre igen szokatlanul hangozhat, hiszen a múmiák kapcsán az ókori Egyiptom és a piramisok jutnak eszünkbe, ám a lelet több, mint figyelemre méltó: jól megőrzött, lepelbe burkolt holttestet találtak.
A régészek mikrokamerákkal vizsgálták a sírt, mielőtt rátaláltak egy átjáróra, ezután meglátták a szarkofágot, amely évezredekig le volt zárva. A Dr. Simona Formola által vezetett csapat egy "hanyatt fekvő, beásott" holttestet talált, amely kiváló állapotban volt.
Lehetséges, hogy ennek a személynek a megőrzését a temetkezési kamra klimatikus körülményei segítették, amelyek a jelek szerint mineralizálták a leplet.
Olvass tovább...
A sírban a csapat különböző tárgyakat is talált, köztük kenőcsös edényeket és testtisztító eszközöket, amelyeket a testről a szennyeződés, az izzadság és az olajok lekaparására használtak. Tekintettel e leletek gazdag jellegére és kronológiájára, valamint az elhunytról való gondoskodás alaposságára, valószínűsíthető, hogy a holttest azé a családfőé, akinek a mauzóleumot építették. Cerberus sírját tavaly fedezték fel az olaszországi Nápoly melletti nekropoliszban. Nevét a falakra festett díszes és élénk freskók miatt kapta, amelyeken az alvilág háromfejű őrzője, Cerberus látható. A felfedezés óta a kutatók folytatják a sír tartalmának elemzését, így bukkantak rá erre a különleges szarkofágra.
Olvass tovább...
"Az elmúlt hónapokban ugyanis a temetkezési helyekből vett mintákon végzett laboratóriumi elemzések jelentős mennyiségű adatot szolgáltattak az elhunytak testének kezeléséről és az elvégzett temetkezési rituálékról, jelentősen gazdagítva az eddigi tudásunkat."
Az ásatási munkálatok hatalmas összefogást igényelnek, melyben régészek, technikusok, antropológusok, vegyészek és paleobotanikusok szakértelme is szerepet játszik, akik mindannyian hozzájárulnak a kutatáshoz a maguk szakterülete szerint, hogy feltárják ennek a lenyűgöző lelőhelynek a titkait. Különösen a holttest beburkolására használt szövetet elemzik, hogy meghatározzák annak szerkezetét, a fonal típusát és minőségét. A remények szerint ez több kulturális és társadalmi információt fog elárulni arról a személyről, akit a lepel takar.
A sírban talált üvegek pollenelemzése arra utal, hogy a holttestet Chenopodium-mal és abszint alapú krémekkel kezelhették, ami segíthetett a tartósításában. A csapat jelenleg a DNS-elemzés eredményeit várja további információkért. A tágabb nekropolisz, amelyben a sír található, már ismert arról, hogy fontos ókori temetkezéseknek ad otthont, amelyek közül sok a Római Köztársaság és a római császárkor idejéből származik. Minél több információ derül ki erről a sírról, annál többet fogunk tudni rejtélyes lakóinak életéről és haláláról.