Idegen lény az Antarktisznál? A tudósokat is sokkolta az arctámadószerű, 20 karú teremtmény
Olvass tovább...
Tudományos szenzáció rázta meg az antarktiszi kutatók világát, erre még ők sem számítottak.
Tudósok lenyűgöző felfedezést tettek az Antarktiszon: egy monumentális, rejtett tájat találtak, melyet ősi folyók formáltak, s mely több millió éve a jég alatt rejtőzik. Az újonnan felfedezett táj területe még Belgiumnál is nagyobb, s már több mint 34 millió éve érintetlen. Ugyanakkor a globális felmelegedés, melyet az emberi tevékenység okoz, veszélyeztetheti ezt az eddig ismeretlen területet.
A kutatás vezetője, Stewart Jamieson professzor, a Durham Egyetem glaciológusa úgy fogalmazott a nem mindennapi felfedezés kapcsán:
"Ez egy felfedezetlen táj és még senki sem látta. Ami izgalmas, az az, hogy végig ott rejtőzött a szemünk előtt."
Az újonnan feltárt terület, mely 32 ezer négyzetkilométert ölel fel, valaha fák, erdők és valószínűleg állatok otthona volt, ám az évezredek során a jég miatt megállt az idő ezen a rejtélyes területen.
Olvass tovább...
A kutatók meglévő műholdas képeket használtak a felszínről, hogy felvázolják a völgyeket és hegygerinceket több mint 2,6 kilométeres mélységben, az így kapott adatok alapján pedig a jég alatti táj egy olyan ősi folyó által formált tájat tárt fel, ahol számos mély völgyet és éles hegycsúcsokat is találni.
Azt, hogy pontosan mikor érte utoljára a napfény ezt a rejtett világot, nehéz meghatározni, ám a kutatók biztosak abban, hogy legalább 14 millió év telt el azóta. Jamieson professzor sejtése szerint a táj utoljára több mint 34 millió évvel ezelőtt volt látható a felszínen, hogy az Antarktisz első alkalommal lefagyott. A kutatók korábban egy városnyi méretű tavat is felfedeztek az antarktiszi jég alatt, és úgy vélik, hogy más ősi tájak is rejtőznek még a jégpajzs alatt.
Olvass tovább...
Forrás: Guardian