promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Az áruló hadvezér gazdag családok gyerekeit akarta elcserélni az ellenséggel, de nem úgy sült el az alku, ahogyan tervezte

Az áruló hadvezér gazdag családok gyerekeit akarta elcserélni az ellenséggel, de nem úgy sült el az alku, ahogyan tervezte

Borítókép:  Profimedia - illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Ez most egy fontos tanító mese lesz mindenki számára.

A Római Köztársaság korai időszakában, a Kr. e. 5. század végén a rómaiak háborút vívtak az etruszkokkal. Ennek során Falerii városa, Róma szomszédja is célponttá vált. A faliszkuszok, a város lakói attól tartottak, hogy a rómaiak kifosztják őket, ezért szövetségre léptek az etruszkokkal.

A faliszkuszok egy Italic népcsoport voltak, akik az ókori Itáliában, a mai Lazio régió északi részén, a Tiberis folyótól északra éltek.  el.

A rómaiak megtámadták Faleriit. A véres csata során az egyik római hadvezér elesett, a másik pedig elmenekült. A következő évben a rómaiak nem támadták meg a várost, de felégették a környező vidéket, hogy éhezővé tegyék a lakosságot. Ez egy bevett római szokás volt, hogy legyőzzék az ellenséget.

A túlélő hadvezér Marcus Furius Camillus lett a római sereg vezetője. Stratégiája az volt, hogy kiéheztesse a várost, ezért tábort vert a falaktól nem messze. A faliszkuszok bőséges élelemmel rendelkeztek, így az ostrom elhúzódott és ezzel keresztbe tettek a rómaiak számításainak.

Ekkoriban a faliszkuszok egy tanítója árulásra vetemedett. A város falain kívülre vitte a diákjait, akik prominens családok sarjai voltak, és azt tervezte, hogy átadja őket a rómaiaknak jutalomért cserébe.

Camillus azonban nem volt hajlandó túszul ejteni a gyerekeket. Ehelyett megkorbácsolta a tanítót és a diákok kezébe adott egy-egy botot, hogy ők maguk verjék meg áruló nevelőjüket.

Ez a nemes gesztus mély benyomást tett a faliszkuszokra. Látva a rómaiak igazságosságát és nagylelkűségét, elhatározták, hogy megadják magukat. A rómaiak befogadták őket, és Falerii a Római Köztársaság része lett.

A történet tanulsága, hogy a nemes gesztusok és az igazságosság még a háború borzalmai közepette is képesek győzelemre vinni a jót. Camillus nagylelkűsége megmentette Falerii városát a pusztulástól, és példát mutatott a rómaiak számára a könyörületesség és az emberség fontosságáról.

Forrás: Greekreporter