Meg vannak számlálva a napjaink, az Antarktisz olvadt jege földrészeket fog eltünteni a térképről
Olvass tovább...
Az iskolában még úgy tanultuk, hogy hét földrész van, de ez az információ téves.
Zealandia jó 60 millió éve létezik, és nagyjából ekkor vált le a Gondwana nevű szuperkontinensről. Emellett szinte teljesen a víz alá merült, és 2017-ig hivatalosan nem is ismerték el kontinensnek. Most azonban - legalábbis kutatási szempontból - újraéledőben van: ez lett az első kontinens, amelyet teljesen feltérképeztek, és ráadásul néhány új titkot is felfedeztek.
Egy kontinens teljes térképének elkészítése már azelőtt is nehéz volt, hogy Zealandia hivatalosan is létezett volna; a Föld összes kontinensének víz alatti, nehezen feltárható polcai vannak, ami azt jelenti, hogy a bolygó felszínének geológiai térképei kissé hiányosak. Mivel Zealandia 95 százaléka víz alatt van, a nehézség szempontjából ez a terület a csúcsot képviseli.
Olvass tovább...
Szerencsére ez nem tántorította el a kutatókat. Egy 2019-ben megjelent tanulmányra építve egy nemzetközi tudóscsoport sikeresen befejezte az 5 millió négyzetkilométeres kontinens feltérképezését.
"Úgy véljük, hogy Zealandia az első olyan földrész, amelynek az alapjait, üledékes medencéit és vulkanikus kőzeteit a kontinens-óceán határáig teljes mértékben feltérképeztük"
- írta a csapat a feltérképezést és az eredményeket ismertető tanulmányában.
Olvass tovább...
Korábbi kutatások megállapították, hogy Zealandia kérge vékonyabb, mint a legtöbb más kontinens kérge, de nem volt világos, hogy mi okozta a vékonyodási folyamatot. Az új tanulmány mágneses felmérések segítségével egy robbanásveszélyes lehetséges okot tárt fel - a bazaltlávakövek arra utaltak, hogy korábban egy hatalmas vulkanikus régió volt itt.
Úgy gondolják, hogy ez a régió 100 és 60 millió évvel ezelőtt gyulladt ki, nagyjából akkor, amikor Zealandia elszakadt a Gondwanától. "Ebben a legalább 40 millió évig tartó időszakban olvadt magma áradt ki a repedésekből és hasadékokból, miközben a kontinens úgy nyúlt és vékonyodott, mint a pizzatészta" - magyarázta Nick Mortimer vezető szerző egy közleményben.
Wanda Stratford társszerző hozzátette:
"Eddig alábecsülték a magma szerepét a Gondwana felbomlásában. Most már látjuk, hogy ezek 250 000 km2 területet fednek le a kontinensen - ez körülbelül akkora terület, mint maga Új-Zéland".
A kormeghatározás és a kémiai elemzés révén a teljes térkép teljes képet tár fel Zealandia történetének egy másik kulcsfontosságú részéről is - a 4000 kilométer hosszú gránitgerincéről. A Median Batholithnak nevezett, transzkontinentális gránitöv a feltételezések szerint 250-100 millió éves lehet.
Ami a Zealandiaval kapcsolatos következő lépést illeti, Mortimernek van néhány ötlete:
"Bár a kontinens az első, amelyet teljesen feltérképeztek a tenger alatti széleiig, még sok felfedezés és felfedezés vár ránk. Nem csak az, hogy mi hol van, hanem az is, hogy mikor, hogyan és miért zajlottak le a kontinensünket formáló főbb geológiai események."
forrás: iFLScience