Kétszer dobtak atombombát egy férfire, mégis túlélte
Olvass tovább...
Az Oppenheimer című filmben Benny Safdie játszotta Teller Edét, akit a hidrogénbomba felfedezőjeként tartanak számon.
Az atombomba félelmetes ereje ismét sokkolja a világot. Christopher Nolan féle Oppenheimer tökéletesen mutatta be, hogyan találták fel ezt a tömegpusztító fegyvert. Az alkotásban Benny Safdie játszotta Teller Edét, aki ennél is továbbment, és feltalálta a hidrogénbombát. Az Oppenheimerben volt is utalás erre, amikor a tudós gyakorlatilag konkrétan felhozza, hogy mi lenne, ha hidrogénnel próbálkoznának.
A hidrogénbomba a könnyű atommagok egyesülésén, vagyis a magfúzión alapul. A hidrogén izotópjai, a deutérium és a trícium vesznek részt a fúziós reakcióban. A hidrogénbomba rendkívül nagy pusztító erejű, akár több százszor erősebb is lehet, mint az atombomba.
Olvass tovább...
A magyar származású amerikai fizikus, Teller Ede az 1940-es években kezdett el foglalkozni a fúziós bomba elméletével. A tudós ugyebár részt vett az atombomba kifejlesztését célzó Manhattan-tervben is, de ő már akkor is a nagyobb hatásfokú hidrogénbombát tartotta fontosabbnak.
Teller Ede ötleteit Ulam Sztanisław lengyel származású amerikai matematikus segített megvalósítani, és közösen kidolgozták a kétfázisú bomba elvét, amelyben egy atombomba robbanása biztosítja a fúziós bomba beindításához szükséges hőmérsékletet és nyomást.
Olvass tovább...
Az első sikeres hidrogénbomba tesztelése 1952-ben ment végbe az Egyesült Államokban. A robbanás 10,4 megatonnás volt, ami 700-szor erősebb, mint a Hirosimára ledobott atombomba. A robbanás olyan hatalmas erőt szabadított fel, hogy teljesen elpárologtatott egy korallszigetet.
A hidrogénbomba még elektromágneses impulzust is okozhat, ami tönkreteheti az elektromos berendezéseket, valamint a kommunikációs rendszereket. A hidrogénbomba a tömegpusztító fegyverek legfélelmetesebbike, és remélhetőleg soha nem kerül bevetésre.