promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A NASA váratlan dolgot talált a Marson, azonnal nyilvánosságra is hozták, az emberiséget évtizedek óta lázban tartó kérdésekre kaphatunk választ a segítségével

A NASA váratlan dolgot talált a Marson, azonnal nyilvánosságra is hozták, az emberiséget évtizedek óta lázban tartó kérdésekre kaphatunk választ a segítségével

Borítókép:  Profimedia - illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

Újabb nagy felfedezés, amely közelebb vihet minket a bolygó megértéséhez.

Ha nem a James Webb űrtávcső, akkor bizony a Perseverance vagy a Curiosity marsjárók hoznak óriási felfedezést, hogy a űrkutatás kedvelőinek újra szépn és persze információkkal telibb napja legyen. A NASA most újabb fontos bejelentsét tett, amely önmagában véve nem is lenne annyira izgalmas, ám a következtetések már annál fontosabbak, valószínűleg az emberiség nagy részét már évtizedek óta izgatják.

Arról már korábban is hozott nyilvánosságra információkat az amerikai űrügynökség, hogy egy úgynevezett tridimit nevű ásványt találtak a vörös bolygón, méghozzá a Gale-kráterben (ahol korábban egy tó is lehetett). A tridimit a Földön is megtalálható, a kutatók és szakértők pedig éppen ezért kezdtek nagyon izgalmas kutatásba, hogy a Marson milyen körülmények közepette alakulhatott ki, hiszen a felfedezéssel a bolygó felületének kialakulására, a rajta lejátszódó folyamatokra is nagyobb betekintést nyerhetnek.

A tekintélyes tudományos ismeretterjesztő oldal, az IFLScience nyomán most a HVG számolt be részletesebben is a kutatás eredményeiről.

A tridimit amúgy egy olyan kvarc, amely robbanásos vulkankitörések során jön létre, ám ez csak a Földre igaz, hiszen a Marson egy oylan területen találták meg, ahol korábban víz lehetett. A Marson egy másfajta vulkanikus tevékenységre enged következtetni tehát a lelet, a kutatók pedig arra jutottak, hogy 3 milliárd évvel ezelőtt a Marson robbanékony vulkanizmus zajlott le, miközben egyre szárazabbá vált a bolygó, és egyre jobban kezdett úgy kinézni, mint ahogy most ismerjük. A Mars a vörös színét amúgy a a talajában található vasból nyeri, amely egy újabb elmélet szerint a világűrből érkezett a vörös bolygóra, és itt oxidálódott a talajában. Korábban amúgy azt feltételezték, hogy a Mars régi nagy tengereiben oxidálódva oldódott fel.

A kutatás tehát folytatódik a Mars mostani kialakulásának kérdéseiben, amelynek a végén hamarosan megtudhatjuk, hogy hajdan volt-e élet a Marson.

Íme a amrsjárók eddigi legérdekesebb felfedezései: